Förvaltningsrätt m förvaltningsprocessrätt (FÖRV-L)

Schema

Schemat är preliminärt. Ändringar i schemat kan förekomma när som helst fram till kursstart. Efter kursstart markeras ändringarna med rött i schemat, samt med en notis som publiceras under "Nytt!". Ta för vana att regelbundet gå in på kursens hemsida och kontrollera alla rubriker. Informationen uppdateras kontinuerligt. OBS: Det är rekommenderat att inte ersätta kurswebbens schema med "Mitt schema" i Fastreg. Dessa ska alltid användas parallellt!


 


 


 

Föreläsningar

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
fre 28 feb 2020
10:00-12:00
Hörsal 2

Introduktion

(Obligatorisk närvaro, vilket innebär att den information som ges förväntas vara känd av samtliga studenter.)

Hjorth Warlenius Lina
Örnberg Åsa
fre 28 feb 2020
13:00-15:00
Hörsal 2 Förvaltningsrätten och individen Reichel Jane
mån 2 mars 2020
10:00-12:00
Hörsal 2 Uppsatsskrivande, formalia, källor, metod Leviner Pernilla
Örnberg Åsa
mån 2 mars 2020
13:00-15:00
Hörsal 2 EU-rätten i svensk förvaltningsrätt Reichel Jane
tis 3 mars 2020
10:00-12:00
Hörsal 2 Allmän förvaltningsrätt I Ribbing Michaela
tis 3 mars 2020
13:00-15:00
Hörsal 2 Allmän förvaltningsrätt II Ribbing Michaela
ons 4 mars 2020
13:00-15:00
Hörsal 6 Skriva uppsats Hjorth Warlenius Lina
tis 10 mars 2020
10:00-12:00
Hörsal 6 Förvaltningsprocess I – Förvaltningsprocessuella karaktärsdrag och måls anhängiggörande Ribbing Michaela
tis 10 mars 2020
13:00-15:00
Hörsal 6 Förvaltningsprocess II – Förvaltningsmåls handläggning Hjorth Warlenius Lina
mån 16 mars 2020
10:00-12:00
Hörsal 6

Förvaltningsprocess III – Förvaltningsdomstols avgöranden

Obs! Föreläsningen ges endast i digital form

Hjorth Warlenius Lina
tis 17 mars 2020
10:00-12:00
Partsställningen i förvaltningsprocessen OBS!! Föreläsningen är inställd Rune Lavin
tis 17 mars 2020
13:00-15:00
Hörsal 2

Laglighetsprövning

Obs! Föreläsningen ges endast i digital form

Örnberg Åsa
mån 23 mars 2020
12:00-14:00
Hörsal 2 Handlingsoffentlighet & sekretess I Hjorth Warlenius Lina
tis 24 mars 2020
15:00-17:00
Hörsal 2 Handlingsoffentlighet & sekretess II Hjorth Warlenius Lina
mån 30 mars 2020
12:00-14:00
Hörsal 2 Kommunalrätt I Örnberg Åsa
ons 1 april 2020
10:00-12:00
Hörsal 2 Kommunalrätt II Holappa Tim
ons 15 april 2020
11:00-13:00
Hörsal 2 Migrationsrätt Dane Louise
ons 15 april 2020
14:00-16:00
Hörsal 2 Tvångsvård Leviner Pernilla
mån 20 april 2020
10:00-12:00
Hörsal 2 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
mån 20 april 2020
13:00-15:00
Hörsal 2 Offentlig upphandling Sundstrand Andrea
fre 24 april 2020
10:00-12:00
Hörsal 4 Gruppövning inför tentamen Studenter med efternamn A-L Örnberg Åsa
fre 24 april 2020
13:00-15:00
Hörsal 4 Gruppövning inför tentamen Studenter med efternamn M-Ö Örnberg Åsa
tor 30 april 2020
12:00-14:00
Hörsal 6 Vite OBS!!! TILLFÄLLE ÄR INSTÄLLD Rune Lavin
mån 4 maj 2020
10:00-12:00
Hörsal 6 Politirätt Sandström Lena
mån 4 maj 2020
13:00-15:00
Hörsal 10 Miljörätt Bohman Brita
mån 25 maj 2020
13:00-15:00
Hörsal 5 Frågestund inför tentamen Hjorth Warlenius Lina
Örnberg Åsa


Förberedelse inför Rättegångsspel

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tis 21 april 2020
09:00-10:00
E306

Enskild part KörkL: Förberedelser inför rättegångsspelet. OBLIGATORISK NÄRVARO.

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT. SE INSTRUKTION UNDER ”MATERIAL RÄTTEGÅNGSPEL”.

Ribbing Michaela
tis 21 april 2020
10:00-11:00
E306

Offentlig part KörkL: Förberedelser inför rättegångsspelet, OBLIGATORISK NÄRVARO.

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT. SE INSTRUKTION UNDER ”MATERIAL RÄTTEGÅNGSPEL”.

Ribbing Michaela
tis 21 april 2020
11:00-12:00
E306

Rätten KörkL: Förberedelser inför rättegångsspelet. OBLIGATORISK NÄRVARO.

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT. SE INSTRUKTION UNDER ”MATERIAL RÄTTEGÅNGSPEL”.

 

 

Ribbing Michaela
tis 21 april 2020
13:00-14:00
E306

Enskild part LPT: Förberedelser inför rättegångsspelet. OBLIGATORISK NÄRVARO.

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT. SE INSTRUKTION UNDER ”MATERIAL RÄTTEGÅNGSPEL”.

Hjorth Warlenius Lina
tis 21 april 2020
14:00-15:00
E306

Offentlig part LPT: Förberedelser inför rättegångsspelet. OBLIGATORISK NÄRVARO.

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT. SE INSTRUKTION UNDER ”MATERIAL RÄTTEGÅNGSPEL”.

Hjorth Warlenius Lina
tis 21 april 2020
15:00-16:00
E306

Rätten LPT: Förberedelser inför rättegångsspelet. OBLIGATORISK NÄRVARO.

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT. SE INSTRUKTION UNDER ”MATERIAL RÄTTEGÅNGSPEL”.

Hjorth Warlenius Lina




Muntlig förhandling vid förvaltningsrätt (rättegångsspel)

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 11 maj 2020
08:45-15:30
Förvaltningsdomstol (samling 8:45 i entrén)

Muntlig förhandling (rättegångsspel) OBLIGATORISK NÄRVARO, OBLIGATORISK ANMÄLAN

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT, INFORMATION KOMMER.

Hjorth Warlenius Lina
Ribbing Michaela
tis 12 maj 2020
08:45-15:30
Förvaltningsdomstol (samling 8:45 i entrén)

Muntlig förhandling (rättegångsspel) OBLIGATORISK NÄRVARO, OBLIGATORISK ANMÄLAN

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT, INFORMATION KOMMER.

Hjorth Warlenius Lina
Ribbing Michaela
ons 13 maj 2020
08:45-15:30
Förvaltningsdomstol (samling 8:45 i entrén)

Muntlig förhandling (rättegångsspel) OBLIGATORISK NÄRVARO, OBLIGATORISK ANMÄLAN

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT, INFORMATION KOMMER.

Hjorth Warlenius Lina
Ribbing Michaela
tor 14 maj 2020
08:45-15:30
Förvaltningsdomstol (samling 8:45 i entrén)

Muntlig förhandling (rättegångsspel) OBLIGATORISK NÄRVARO, OBLIGATORISK ANMÄLAN

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT, INFORMATION KOMMER.

Hjorth Warlenius Lina
Ribbing Michaela
fre 15 maj 2020
08:45-15:30
Förvaltningsdomstol (samling 8:45 i entrén)

Muntlig förhandling (rättegångsspel) OBLIGATORISK NÄRVARO, OBLIGATORISK ANMÄLAN 

OBS!!!! TILLFÄLLE ERSATT MED SKRIFTLIGT MOMENT, INFORMATION KOMMER.

 

Örnberg Åsa




Seminarier

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tor 5 mars 2020
10:00-12:00
B419 1

Ärendehandläggning

Ribbing Michaela
ons 18 mars 2020
10:00-12:00
F389 1 Utredningsansvar och kommunikation i förvaltningsdomstol Hjorth Warlenius Lina
tis 24 mars 2020
09:00-11:00
F389 1 Fullföljd av talan och rättskraft Ribbing Michaela
tor 2 april 2020
10:00-12:00
B413 1 Handlingsoffentlighet och sekretess Hjorth Warlenius Lina
tor 16 april 2020
10:00-12:00
F389 1 Kommunalrätt Holappa Tim
ons 22 april 2020
10:00-12:00
F389 1

Migrationsrätt

Dane Louise
ons 22 april 2020
13:00-15:00
E487 1 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
ons 29 april 2020
10:00-12:00
F289 1

Offentlig upphandling

Sundstrand Andrea
tis 5 maj 2020
10:00-12:00
F389 1 Ordningslagen Ahlin Per
mån 18 maj 2020
13:00-15:00
F389 1

Miljörätt

Bohman Brita
tis 19 maj 2020
10:00-12:00
E487 1

Politirätt

 

 

Sandström Lena
tor 5 mars 2020
13:00-15:00
B419 2

Ärendehandläggning

Ribbing Michaela
ons 18 mars 2020
13:00-15:00
D499 2 Utredningsansvar och kommunikation i förvaltningsdomstol Hjorth Warlenius Lina
tis 24 mars 2020
12:00-14:00
F389 2 Fullföljd av talan och rättskraft Ribbing Michaela
tor 2 april 2020
13:00-15:00
B413 2 Handlingsoffentlighet och sekretess Hjorth Warlenius Lina
tor 16 april 2020
13:00-15:00
F389 2 Kommunalrätt Holappa Tim
ons 22 april 2020
10:00-12:00
E487 2 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
ons 22 april 2020
13:00-15:00
F389 2

Migrationsrätt

Dane Louise
tis 28 april 2020
13:00-15:00
F497 2

Offentlig upphandling

Sundstrand Andrea
tis 5 maj 2020
13:00-15:00
B419 2 Ordningslagen Ahlin Per
mån 18 maj 2020
15:00-17:00
F389 2

Miljörätt

Bohman Brita
tis 19 maj 2020
13:00-15:00
E487 2

Politirätt

 

 

Sandström Lena
mån 9 mars 2020
10:00-12:00
A5137 3 Ärendehandläggning Ribbing Michaela
ons 18 mars 2020
15:00-17:00
D499 3 Utredningsansvar och kommunikation i förvaltningsdomstol Hjorth Warlenius Lina
mån 30 mars 2020
10:00-12:00
C497 3 Fullföljd av talan och rättskraft Ribbing Michaela
tor 2 april 2020
15:00-17:00
B413 3 Handlingsoffentlighet och sekretess Hjorth Warlenius Lina
tor 16 april 2020
15:00-17:00
F389 3 Kommunalrätt Holappa Tim
ons 22 april 2020
15:00-17:00
F389 3

Migrationsrätt

Dane Louise
mån 27 april 2020
10:00-12:00
B419 3

Offentlig upphandling

Sundstrand Andrea
mån 27 april 2020
13:00-15:00
SPELBOMSKA 3 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
tis 5 maj 2020
15:00-17:00
B419 3 Ordningslagen Ahlin Per
tis 19 maj 2020
15:00-17:00
E487 3

Politirätt

Sandström Lena
ons 20 maj 2020
10:00-12:00
B413 3

Miljörätt

 

 

Bohman Brita
mån 9 mars 2020
15:00-17:00
C497 4 Ärendehandläggning Ribbing Michaela
tor 19 mars 2020
10:00-12:00
F420 4 Utredningsansvar och kommunikation i förvaltningsdomstol Hjorth Warlenius Lina
tis 31 mars 2020
10:00-12:00
F497 4 Fullföljd av talan och rättskraft Ribbing Michaela
fre 3 april 2020
10:00-12:00
B419 4 Handlingsoffentlighet och sekretess Hjorth Warlenius Lina
fre 17 april 2020
09:00-11:00
F497 4 Kommunalrätt Holappa Tim
tor 23 april 2020
10:00-12:00
D416 4 Migrationsrätt Dane Louise
mån 27 april 2020
10:00-12:00
SPELBOMSKA 4 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
mån 27 april 2020
13:00-15:00
B419 4

Offentlig upphandling

Sundstrand Andrea
ons 6 maj 2020
10:00-12:00
B419 4 Ordningslagen Ahlin Per
ons 20 maj 2020
10:00-12:00
B419 4

Politirätt 

Sandström Lena
ons 20 maj 2020
13:00-15:00
E319 4

Miljörätt

 

 

Bohman Brita
ons 11 mars 2020
09:00-11:00
D499 5 Ärendehandläggning Ribbing Michaela
tor 19 mars 2020
13:00-15:00
B497 5 Utredningsansvar och kommunikation i förvaltningsdomstol Hjorth Warlenius Lina
fre 27 mars 2020
09:00-11:00
A5137 5 Fullföljd av talan och rättskraft Ribbing Michaela
fre 3 april 2020
13:00-15:00
B419 5 Handlingsoffentlighet och sekretess Hjorth Warlenius Lina
fre 17 april 2020
12:00-14:00
F497 5 Kommunalrätt Holappa Tim
ons 22 april 2020
15:00-17:00
E306 5 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
tor 23 april 2020
13:00-15:00
E497 5 Migrationsrätt Dane Louise
mån 27 april 2020
15:00-17:00
B419 5

Offentlig upphandling

Sundstrand Andrea
ons 6 maj 2020
13:00-15:00
E487 5 Ordningslagen Ahlin Per
tis 19 maj 2020
10:00-12:00
F289 5

Miljörätt

Bohman Brita
ons 20 maj 2020
13:00-15:00
B419 5

Politirätt

 

 

Sandström Lena
ons 11 mars 2020
12:00-14:00
D499 6 Ärendehandläggning Ribbing Michaela
tor 19 mars 2020
15:00-17:00
A5137 6 Utredningsansvar och kommunikation i förvaltningsdomstol Hjorth Warlenius Lina
fre 27 mars 2020
12:00-14:00
A5137 6 Fullföljd av talan och rättskraft Ribbing Michaela
fre 3 april 2020
15:00-17:00
A5137 6 Handlingsoffentlighet och sekretess Hjorth Warlenius Lina
fre 17 april 2020
14:00-16:00
E306 6 Kommunalrätt Holappa Tim
tor 23 april 2020
15:00-17:00
A5137 6

Migrationsrätt

Dane Louise
mån 27 april 2020
15:00-17:00
E319 6 Den gränsöverskridande socialförsäkringen Paju Jaan
tis 28 april 2020
15:00-17:00
E306 6

Offentlig upphandling

Sundstrand Andrea
ons 6 maj 2020
15:00-17:00
A5137 6 Ordningslagen Ahlin Per
tis 19 maj 2020
13:00-15:00
A5137 6

Miljörätt

Bohman Brita
ons 20 maj 2020
15:00-17:00
E306 6

Politirätt

Sandström Lena


Case

Caseseminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 27 april 2020
09:00-13:00
E319 1 Sandström Lena
mån 27 april 2020
13:00-16:00
A5137 2 Sandström Lena
tis 28 april 2020
09:00-13:00
A5137 3 Sandström Lena
tis 28 april 2020
13:00-16:00
D499 4 Sandström Lena
ons 29 april 2020
09:00-13:00
A5137 5 Sandström Lena
ons 29 april 2020
13:00-16:00
A5137 6 Sandström Lena




Uppsats

Uppsats

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 15 april 2020
10:15-10:15
Inlämning av Uppsats senast kl.10:15 (förmiddagen) OBS!!! Länken försvinner från Fastreg/Forum kl.10:15 (förmiddagen) NOTERA NYTT DATUM
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Hjorth Warlenius Lina
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Holappa Tim
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Ribbing Michaela
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Lund Evelina
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Reichel Jane
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Ghavidel Rostami Elica
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Dahlqvist Julia
tor 7 maj 2020
08:00-09:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Bohman Brita
tor 7 maj 2020
09:00-10:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Bohman Brita
tor 7 maj 2020
09:00-10:00
Uppsatshandledning (2 studenter) Dahlqvist Julia
tor 7 maj 2020
09:00-10:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Reichel Jane
tor 7 maj 2020
09:00-10:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Ribbing Michaela
tor 7 maj 2020
09:00-10:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Hjorth Warlenius Lina
tor 7 maj 2020
10:00-11:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Hjorth Warlenius Lina
tor 7 maj 2020
10:00-11:00
Uppsatshandledning (3 studenter) Ribbing Michaela
tor 7 maj 2020
10:00-11:00
Uppsatshandledning (1 studenter) Bohman Brita
tor 7 maj 2020
11:00-12:00
Uppsatshandledning (1 studenter) Ribbing Michaela




Uppsats - grupphandledning

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tor 12 mars 2020
09:00-10:00
E328 1 Grupp 1-1 Ahlin Per
tor 12 mars 2020
10:00-11:00
E328 1

Grupp 1-2

Ahlin Per
tor 12 mars 2020
11:00-12:00
E328 1 Grupp 1-3 Ahlin Per
tor 12 mars 2020
13:00-14:00
E328 1 Grupp 1-4 Ahlin Per
tor 12 mars 2020
14:00-15:00
E328 1

Grupp 1-5

Ahlin Per
tor 12 mars 2020
15:00-16:00
E328 1

Grupp 1-6

 

 

Ahlin Per
fre 13 mars 2020
09:00-10:00
E328 2 Grupp 2-1 Ahlin Per
fre 13 mars 2020
10:00-11:00
E328 2

Grupp 2-2

Ahlin Per
fre 13 mars 2020
11:00-12:00
E328 2 Grupp 2-3 Ahlin Per
fre 13 mars 2020
13:00-14:00
E328 2 Grupp 2-4 Ahlin Per
fre 13 mars 2020
14:00-15:00
E328 2

Grupp 2-5

Ahlin Per
fre 13 mars 2020
15:00-16:00
E328 2

Grupp 2-6

 

 

Ahlin Per
tor 12 mars 2020
09:00-10:00
C545, C-huset plan 5 3 Grupp 3-1 Ribbing Michaela
tor 12 mars 2020
10:00-11:00
C545, C-huset plan 5 3 Grupp 3-2 Ribbing Michaela
tor 12 mars 2020
12:00-13:00
C545, C-huset plan 5 3 Grupp 3-3 Ribbing Michaela
fre 13 mars 2020
09:00-10:00
C545, C-huset plan 5 3 Grupp 3-4 Ribbing Michaela
fre 13 mars 2020
10:00-11:00
C545, C-huset plan 5 3

Grupp 3-5

Ribbing Michaela
fre 13 mars 2020
12:00-13:00
C545, C-huset plan 5 3

Grupp 3-6

 

 

Ribbing Michaela
tor 12 mars 2020
09:00-10:00
F355 4 Grupp 4-1 Hjorth Warlenius Lina
tor 12 mars 2020
10:00-11:00
F355 4 Grupp 4-2 Hjorth Warlenius Lina
tor 12 mars 2020
11:00-12:00
F355 4

Grupp 4-3

Hjorth Warlenius Lina
tor 12 mars 2020
13:00-14:00
F371 4

Grupp 4-4

Hjorth Warlenius Lina
tor 12 mars 2020
14:00-15:00
F371 4

Grupp 4-5

Hjorth Warlenius Lina
tor 12 mars 2020
15:00-16:00
F371 4

Grupp 4-6

 

 

Hjorth Warlenius Lina
tor 12 mars 2020
09:00-10:00
IFIM, C-huset plan 9 5 Grupp 5-1 Dane Louise
tor 12 mars 2020
10:00-11:00
IFIM, C-huset plan 9 5 Grupp 5-2 Dane Louise
tor 12 mars 2020
11:00-12:00
IFIM, C-huset plan 9 5 Grupp 5-3 Dane Louise
fre 13 mars 2020
09:00-10:00
IFIM, C-huset plan 9 5 Grupp 5-4 Dane Louise
fre 13 mars 2020
10:00-11:00
IFIM, C-huset plan 9 5

Grupp 5-5

Dane Louise
fre 13 mars 2020
11:00-12:00
IFIM, C-huset plan 9 5

Grupp 5-6

 

 

Dane Louise
tor 12 mars 2020
10:00-11:00
E331 6 Grupp 6-1 Johansson Köves Amanda
tor 12 mars 2020
11:00-12:00
E331 6

Grupp 6-2

Johansson Köves Amanda
tor 12 mars 2020
13:00-14:00
E331 6 Grupp 6-3 Johansson Köves Amanda
tor 12 mars 2020
14:00-15:00
E331 6 Grupp 6-4 Johansson Köves Amanda
fre 13 mars 2020
10:00-11:00
E331 6

Grupp 6-5

Johansson Köves Amanda
fre 13 mars 2020
11:00-12:00
E331 6

Grupp 6-6

 

 

Johansson Köves Amanda
fre 13 mars 2020
08:00-09:00
F247 7 Grupp 7-4 Reichel Jane
fre 13 mars 2020
09:00-10:00
F247 7

Grupp 7-5

Reichel Jane
fre 13 mars 2020
10:00-11:00
F247 7 Grupp 7-6 Reichel Jane
fre 13 mars 2020
12:00-13:00
F363 7 Grupp 7-3 Reichel Jane
fre 13 mars 2020
13:00-14:00
E331 7 Grupp 7-1 Reichel Jane
fre 13 mars 2020
14:00-15:00
E331 7 Grupp 7-2 Reichel Jane




Tentamen

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tis 2 juni 2020
09:00-13:00
LADUVIK Ordinarie tentan OBS! ATT HEMTENTA ÄR KL:9-14. KURSEN SKICKAR UT MAIL TILL SAMTLIGA STUDENTER OCH SKRIVTIDEN FRAMGÅR DÄR.
tis 2 juni 2020
09:00-13:00
VÄRTA Ordinarie tentan Ordinarie tentan OBS! ATT HEMTENTA ÄR KL:9-14. KURSEN SKICKAR UT MAIL TILL SAMTLIGA STUDENTER OCH SKRIVTIDEN FRAMGÅR DÄR.
mån 24 aug 2020
09:00-13:00
UGGLEVIK

Omtentamen OBS! ATT HEMTENTA ÄR KL:9-14.



DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare














Lokaler
A5137 A5137-Seminarierum, 55 platser#Lecture room, 55 seats Hus A, plan 5#A-building, 5th floor
B413 B413-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
B419 B419-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
B497 B497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
C497 C497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus C, plan 4#C-building, 4th floor
C545, C-huset plan 5
D416 D416-Seminarierum, 100 platser#Lecture room, 100 seats Hus D, plan 4#D-building, 4th floor
D499 D499-Seminarierum, 70 platser#Lecture room, 70 seats Hus D, plan 4#D-building, 4th floor
E306 E306-Seminarierum, 55 platser#Lecture room, 55 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E319 E319-Seminarierum, 55 platser#Lecture room, 55 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E328 E328-Seminarierum, 10 platser#Lecture room, 10 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E331 E331-Seminarierum, 10 platser#Lecture room, 10 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E487 E487-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
E497 E497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
F247 F247-Seminarierum, 20 platser#Lecture room, 20 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F289 F289-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F355 F355-Seminarierum, 20 platser#Lecture room, 20 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F363 F363-Seminarierum, 20 platser#Lecture room, 20 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F371 F371-Seminarierum, 20 platser#Lecture room, 20 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F389 F389-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F420 F420-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F497 F497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
Förvaltningsdomstol (samling 8:45 i entrén)
Hörsal 10 Hörsal10, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
Hörsal 2 Hörsal2, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus A, plan 3#A-building, 3rd floor
Hörsal 4 Hörsal4, 150 platser#Lecture hall, 150 seats Hus B, plan 3#B-building, 3rd floor
Hörsal 5 Hörsal5, 100 platser#Lecture hall, 100 seats Hus B, Plan 3#B-building, 3rd floor
Hörsal 6 Hörsal6, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus C, plan 3#C-building, 3rd floor
IFIM, C-huset plan 9
LADUVIK LADUVIK-Skrivsal, 150 platser#Examination room, 150 seats Laduviksalen, Biblioteket, plan 6#"Laduviksalen", The University library, 6th floor
SPELBOMSKA SPELBOMSKA-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Spelbomskan, Aula Magna#"Spelbomskan", Aula Magna
UGGLEVIK UGGLEVIK-Skrivsal, 138 platser#Examination room, 138 seats Hus E, plan 5#E-building, 5th floor
VÄRTA VÄRTA-Skrivsal, 160 platser#Examination room 160 seats Värtasalen, Biblioteket, Plan 6#"Värtasalen", The University library, 6th floor
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byt termin  

Namn:
Förvaltningsrätt m förvaltningsprocessrätt
Termin: V20
Period: 1
Studietakt: 100%
Nivå: GN
Poäng: 21,0
Språk: Svenska
Kursplan

Kontakt:


Kurskontakt:
forv@juridicum.su.se
Koordinator:
Milica Vavan
Kursföreståndare:
Åsa Örnberg
Lina Hjorth Warlenius