Juridisk introduktionskurs (JIK-L)

Schema

Observera att schemat är preliminärt fram till kursstart. Därefter markeras ändringar i schemat i rött. Introduktionsdagarna är inte obligatoriska men mycket lärorika och roliga.


Ersätt inte schemat på Kurshemsidan mot Mitt schema i FastReg. Mitt schema i FastReg bör endast användas parallellt med schemat på Kurshemsidan.



Introduktionsdagarna

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 20 jan 2020
09:00-12:00
A MAGNA hö Introduktion Carlsson Mia
Sluijs Jessika van der
Storr Christine
ons 22 jan 2020
15:00-17:00
A MAGNA hö Juristen i yrkeslivet – paneldebatt Sjöberg Gustaf
ons 22 jan 2020
17:00-18:00
A MAGNA hö Allmän genomgång Juridiska föreningen
ons 22 jan 2020
18:00-23:00
Juristernas hus Välkomstmottagning med Juridiska föreningen Juridiska föreningen

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
F220 1 Intro Johanna Chamberlain
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
D320 2 Intro Jonny Flodin
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
D315 3 Intro Carlsson Mia
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
E397 4 Intro Carl-Fredrik Hedenström
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
E413 5 Intro Ahlin Per
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
E420 6 Intro Elgebrant Emil
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
F4204 7 Intro Lavett Ivar
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
F320 8 Intro Rasmussen Maria
mån 20 jan 2020
14:00-16:00
E387 9 Intro Jarnesand Marie


Föreläsning

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
tor 23 jan 2020
13:00-16:00
Hörsal 6 Introduktion till juridiken Carlsson Mia
fre 24 jan 2020
09:00-12:00
Hörsal 6 Introduktion till avtalsrätten Ramberg Christina
mån 27 jan 2020
15:00-17:00
Hörsal 10 Introduktion till rättskällorna Storr Christine
ons 5 feb 2020
15:00-17:00
Hörsal 2 Språket – juristens viktigaste verktyg Carlsson Mia
Eva Thorén
Mari Heidenborg
Svante O. Johansson
tor 6 feb 2020
10:00-13:00
Hörsal 10 Introduktion till skadeståndsrätten Carlsson Mia
mån 10 feb 2020
08:00-10:00
Hörsal 6 Studenthälsa och studieteknik Josefin Hellman
Susanne Ghomasi
mån 10 feb 2020
10:00-12:00
Hörsal 10 Introduktion till europarätten Bakardjieva Engelbrekt Antonina
fre 14 feb 2020
09:00-12:00
Hörsal 6 Introduktion till straffrätten Ågren Jack
tor 20 feb 2020
10:00-12:00
Hörsal 10 Att skriva en tenta Mångfaldsprojektet
ons 26 feb 2020
13:00-15:00
A MAGNA hö Paneldebatt – avslutning på caset


Undervisning

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
E413 1 Seminarium 1 Johanna Chamberlain
ons 29 jan 2020
11:00-13:00
LexLab1 1 Rättskällor I Storr Christine
ons 29 jan 2020
13:00-16:00
F320 1 Seminarium 2 Johanna Chamberlain
fre 31 jan 2020
13:00-15:00
E420 1 Seminarium 3 Johanna Chamberlain
mån 3 feb 2020
13:00-15:00
D220 1 Seminarium 4 Johanna Chamberlain
tis 4 feb 2020
15:00-17:00
LexLab1 1 Rättskällor II Lainpelto Katrin
ons 5 feb 2020
13:00-15:00
E397 1 Seminarium 5 Johanna Chamberlain
fre 7 feb 2020
13:00-16:00
E420 1 Seminarium 6 Johanna Chamberlain
tis 11 feb 2020
13:00-16:00
D220 1 Seminarium 7 Johanna Chamberlain
ons 12 feb 2020
13:00-16:00
E420 1 Seminarium 8 Erik Svensson
mån 17 feb 2020
13:00-15:00
F307 1 Seminarium 9 Johan Eriksson
tis 18 feb 2020
13:00-15:00
F3154 1 Seminarium 10 Johan Eriksson
tor 20 feb 2020
13:00-15:00
F4204 1 Seminarium 11 Johan Eriksson
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
D307 1 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Johan Eriksson
tor 27 feb 2020
09:00-12:00
F220 1 Seminarium 13 Johan Eriksson
mån 27 jan 2020
10:00-12:00
D307 2 Seminarium 1 Jonny Flodin
ons 29 jan 2020
10:00-13:00
E420 2 Seminarium 2 Jonny Flodin
ons 29 jan 2020
13:00-15:00
LexLab1 2 Rättskällor I Gunnerstad Annelie
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
D207 2 Seminarium 3 Jonny Flodin
mån 3 feb 2020
10:00-12:00
F4204 2 Seminarium 4 Jonny Flodin
tis 4 feb 2020
09:00-11:00
LexLab1 2 Rättskällor II Storr Christine
ons 5 feb 2020
10:00-12:00
E413 2 Seminarium 5 Jonny Flodin
fre 7 feb 2020
09:00-12:00
D215 2 Seminarium 6 Jonny Flodin
tis 11 feb 2020
09:00-12:00
E387 2 Seminarium 7 Jonny Flodin
ons 12 feb 2020
09:00-12:00
E420 2 Seminarium 8 Erik Svensson
mån 17 feb 2020
10:00-12:00
D207 2 Seminarium 9 Dahlqvist Julia
ons 19 feb 2020
10:00-12:00
E387 2 Seminarium 10 Dahlqvist Julia
fre 21 feb 2020
10:00-12:00
E397 2 Seminarium 11 Dahlqvist Julia
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
D215 2 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Erik Svensson
tor 27 feb 2020
08:00-11:00
F397 2 Seminarium 13 Erik Svensson
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
D220 3 Seminarium 1 Jonny Flodin
ons 29 jan 2020
13:00-16:00
E420 3 Seminarium 2 Jonny Flodin
tor 30 jan 2020
13:00-15:00
LexLab1 3 Rättskällor I Lainpelto Katrin
fre 31 jan 2020
13:00-15:00
D207 3 Seminarium 3 Jonny Flodin
mån 3 feb 2020
13:00-15:00
F220 3 Seminarium 4 Jonny Flodin
ons 5 feb 2020
09:00-11:00
LexLab1 3 Rättskällor II Storr Christine
ons 5 feb 2020
13:00-15:00
E413 3 Seminarium 5 Jonny Flodin
fre 7 feb 2020
13:00-16:00
D215 3 Seminarium 6 Jonny Flodin
tis 11 feb 2020
13:00-16:00
E387 3 Seminarium 7 Jonny Flodin
fre 14 feb 2020
13:00-16:00
F3154 3 Seminarium 8 Dahlqvist Julia
mån 17 feb 2020
08:00-10:00
D207 3 Seminarium 9 Dahlqvist Julia
ons 19 feb 2020
13:00-15:00
E387 3 Seminarium 10 Dahlqvist Julia
fre 21 feb 2020
13:00-15:00
E397 3 Seminarium 11 Dahlqvist Julia
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
D315 3 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Carlsson Mia
tor 27 feb 2020
13:00-16:00
E420 3 Seminarium 13 Dahlqvist Julia
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
E420 4 Seminarium 1 Carl-Fredrik Hedenström
ons 29 jan 2020
09:00-12:00
E413 4 Seminarium 2 Carl-Fredrik Hedenström
tor 30 jan 2020
10:00-12:00
F420 4 Seminarium 3 Carl-Fredrik Hedenström
fre 31 jan 2020
11:00-13:00
LexLab1 4 Rättskällor I Storr Christine
fre 31 jan 2020
15:00-17:00
F320 4 Seminarium 4 Carl-Fredrik Hedenström
mån 3 feb 2020
15:00-17:00
LexLab1 4 Rättskällor II Gunnerstad Annelie
fre 7 feb 2020
13:00-15:00
E387 4 Seminarium 5 Carl-Fredrik Hedenström
tis 11 feb 2020
13:00-16:00
E397 4 Seminarium 6 Ulrika Borg
fre 14 feb 2020
13:00-16:00
F299 4 Seminarium 7 Ulrika Borg
mån 17 feb 2020
08:00-10:00
D215 4 Seminarium 9 Ulrika Borg
tis 18 feb 2020
09:00-12:00
D207 4 Seminarium 8 Carl-Fredrik Hedenström
ons 19 feb 2020
08:00-10:00
E420 4 Seminarium 10 Ulrika Borg
fre 21 feb 2020
08:00-10:00
D207 4 Seminarium 11 Ulrika Borg
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
B307 4 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Carl-Fredrik Hedenström
Ulrika Borg
tor 27 feb 2020
13:00-16:00
D215 4 Seminarium 13 Ulrika Borg
mån 27 jan 2020
10:00-12:00
E413 5 Seminarium 1 Johanna Chamberlain
ons 29 jan 2020
09:00-12:00
F320 5 Seminarium 2 Johanna Chamberlain
tor 30 jan 2020
11:00-13:00
LexLab1 5 Rättskällor I Storr Christine
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
E420 5 Seminarium 3 Johanna Chamberlain
mån 3 feb 2020
10:00-12:00
D220 5 Seminarium 4 Johanna Chamberlain
tis 4 feb 2020
13:00-15:00
LexLab1 5 Rättskällor II Lainpelto Katrin
ons 5 feb 2020
10:00-12:00
E397 5 Seminarium 5 Johanna Chamberlain
fre 7 feb 2020
09:00-12:00
E420 5 Seminarium 6 Johanna Chamberlain
tis 11 feb 2020
09:00-12:00
D220 5 Seminarium 7 Johanna Chamberlain
ons 12 feb 2020
09:00-12:00
D215 5 Seminarium 8 Ahlin Per
mån 17 feb 2020
10:00-12:00
D215 5 Seminarium 9 Ulrika Borg
ons 19 feb 2020
10:00-12:00
E420 5 Seminarium 10 Ulrika Borg
fre 21 feb 2020
10:00-12:00
D207 5 Seminarium 11 Ulrika Borg
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
D220 5 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Johanna Chamberlain
tor 27 feb 2020
09:00-12:00
D215 5 Seminarium 13 Ulrika Borg
mån 27 jan 2020
10:00-12:00
E387 6 Seminarium 1 Elgebrant Emil
ons 29 jan 2020
09:00-12:00
E387 6 Seminarium 2 Elgebrant Emil
ons 29 jan 2020
15:00-17:00
LexLab1 6 Rättskällor I Gunnerstad Annelie
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
E387 6 Seminarium 3 Elgebrant Emil
mån 3 feb 2020
10:00-12:00
E387 6 Seminarium 4 Elgebrant Emil
tis 4 feb 2020
11:00-13:00
LexLab1 6 Rättskällor II Storr Christine
ons 5 feb 2020
10:00-12:00
F4204 6 Seminarium 5 Elgebrant Emil
fre 7 feb 2020
09:00-12:00
E397 6 Seminarium 6 Elgebrant Emil
tis 11 feb 2020
09:00-12:00
E413 6 Seminarium 7 Elgebrant Emil
tor 13 feb 2020
09:00-12:00
F397 6 Seminarium 8 Ahlin Per
mån 17 feb 2020
10:00-12:00
F320 6 Seminarium 9 Lavett Ivar
ons 19 feb 2020
10:00-12:00
F320 6 Seminarium 10 Lavett Ivar
fre 21 feb 2020
10:00-12:00
E420 6 Seminarium 11 Lavett Ivar
tis 25 feb 2020
09:00-12:00
F320 6 Seminarium 13 Lavett Ivar
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
E413 6 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Elgebrant Emil
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
E387 7 Seminarium 1 Elgebrant Emil
ons 29 jan 2020
13:00-16:00
E387 7 Seminarium 2 Elgebrant Emil
tor 30 jan 2020
15:00-17:00
LexLab1 7 Rättskällor I Lainpelto Katrin
fre 31 jan 2020
13:00-15:00
E387 7 Seminarium 3 Elgebrant Emil
mån 3 feb 2020
11:00-13:00
LexLab1 7 Rättskällor II Storr Christine
mån 3 feb 2020
13:00-15:00
E387 7 Seminarium 4 Elgebrant Emil
ons 5 feb 2020
13:00-15:00
F4204 7 Seminarium 5 Elgebrant Emil
fre 7 feb 2020
13:00-16:00
E397 7 Seminarium 6 Elgebrant Emil
tis 11 feb 2020
13:00-16:00
E413 7 Seminarium 7 Elgebrant Emil
tor 13 feb 2020
13:00-16:00
F397 7 Seminarium 8 Ahlin Per
mån 17 feb 2020
13:00-15:00
F320 7 Seminarium 9 Lavett Ivar
ons 19 feb 2020
13:00-15:00
F320 7 Seminarium 10 Lavett Ivar
fre 21 feb 2020
13:00-15:00
E420 7 Seminarium 11 Lavett Ivar
tis 25 feb 2020
13:00-16:00
F320 7 Seminarium 13 Lavett Ivar
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
D207 7 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Ahlin Per
mån 27 jan 2020
10:00-12:00
F315 8 Seminarium 1 Ramberg Christina
ons 29 jan 2020
09:00-12:00
F315 8 Seminarium 2 Ramberg Christina
tor 30 jan 2020
09:00-11:00
LexLab1 8 Rättskällor I Storr Christine
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
F315 8 Seminarium 3 Ramberg Christina
mån 3 feb 2020
10:00-12:00
F320 8 Seminarium 4 Ramberg Christina
mån 3 feb 2020
13:00-15:00
LexLab1 8 Rättskällor II Gunnerstad Annelie
ons 5 feb 2020
10:00-12:00
F320 8 Seminarium 5 Ramberg Christina
fre 7 feb 2020
09:00-12:00
D320 8 Seminarium 6 Ramberg Christina
tis 11 feb 2020
09:00-12:00
E397 8 Seminarium 7 Ramberg Christina
tor 13 feb 2020
09:00-12:00
D247 8 Seminarium 8 Carlsson Mia
mån 17 feb 2020
10:00-12:00
E413 8 Seminarium 9 Rasmussen Maria
ons 19 feb 2020
10:00-12:00
E397 8 Seminarium 10 Rasmussen Maria
fre 21 feb 2020
10:00-12:00
D320 8 Seminarium 11 Rasmussen Maria
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
E397 8 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Ramberg Christina
tor 27 feb 2020
09:00-12:00
D220 8 Seminarium 13 Rasmussen Maria
tis 28 jan 2020
15:00-17:00
D307 9 Seminarium 1 Jarnesand Marie
ons 29 jan 2020
13:00-16:00
F315 9 Seminarium 2 Jarnesand Marie
fre 31 jan 2020
09:00-11:00
LexLab1 9 Rättskällor I Storr Christine
fre 31 jan 2020
13:00-15:00
F320 9 Seminarium 3 Jarnesand Marie
mån 3 feb 2020
10:00-12:00
D307 9 Seminarium 4 Jarnesand Marie
ons 5 feb 2020
11:00-13:00
LexLab1 9 Rättskällor II Storr Christine
ons 5 feb 2020
13:00-15:00
F320 9 Seminarium 5 Jarnesand Marie
fre 7 feb 2020
09:00-12:00
D220 9 Seminarium 6 Madeleine Silfverberg
ons 12 feb 2020
09:00-12:00
E397 9 Seminarium 7 Madeleine Silfverberg
tor 13 feb 2020
13:00-16:00
D247 9 Seminarium 8 Carlsson Mia
mån 17 feb 2020
13:00-15:00
E413 9 Seminarium 9 Rasmussen Maria
ons 19 feb 2020
13:00-15:00
E397 9 Seminarium 10 Rasmussen Maria
fre 21 feb 2020
13:00-15:00
D320 9 Seminarium 11 Rasmussen Maria
ons 26 feb 2020
08:00-12:00
E420 9 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Rasmussen Maria
tor 27 feb 2020
13:00-16:00
D220 9 Seminarium 13 Rasmussen Maria


Mottagningstid Rättskällor

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 10 feb 2020
15:00-17:00
LexLab1 Mottagningstid rättskällor. Seminariegrupp 1, 3, 5 , 7, 9 är välkomna kl. 15-16. Seminariegrupp 2, 4, 6, 8. är välkomna kl 16-17. Christine Storr och Katrin Lainpelto har mottagning för studenter som vill ställa frågor inför praktiska provet. Lainpelto Katrin
Storr Christine
tor 2 april 2020
09:30-10:30
LexLab1 Mottagningstid rättskällor inför omprovet Christine Storr har mottagning för studenter som vill ställa frågor inför omprovet av praktiska provet. Storr Christine


Examination: Praktiskt prov

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 12 feb 2020
09:30-10:30
LexLab1 11 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 12 feb 2020
10:30-11:30
LexLab1 12 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 12 feb 2020
11:30-12:30
LexLab1 13 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 12 feb 2020
13:00-14:00
LexLab1 14 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 12 feb 2020
14:00-15:00
LexLab1 15 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 12 feb 2020
15:00-16:00
LexLab1 16 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 12 feb 2020
16:00-17:30
LexLab1 17 Praktiskt prov - studenter med rätt till extra tid Kontakta amanuens för anmälan
tor 13 feb 2020
09:00-10:00
LexLab1 18 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 13 feb 2020
10:00-11:00
LexLab1 19 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 13 feb 2020
11:00-12:00
LexLab1 20 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 13 feb 2020
12:30-13:30
LexLab1 21 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 13 feb 2020
13:30-14:30
LexLab1 22 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 13 feb 2020
14:30-15:30
LexLab1 23 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 13 feb 2020
15:30-16:30
LexLab1 24 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)


Examination: Praktiskt prov OMPROV

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
fre 17 april 2020
09:00-14:00
LexLab1 27 OMPROV Praktiskt prov - grupptider meddelas på kurshemsidan


Examination: Tentamen

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 4 mars 2020
09:00-12:00
LADU/VÄRTA Ordinarie tentamen - OBS OBLIGATORISK ANMÄLAN I FASTREG Examinator: Mia Carlsson
ons 15 april 2020
09:00-12:00
BRUNNSVIK Omtentamen - OBS OBLIGATORISK ANMÄLAN I FASTREG Examinator: Mia Carlsson


Juridiska Föreningen

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
fre 24 jan 2020
18:00-18:00
Juristernas hus Temafest 1 Juridiska föreningen
tis 28 jan 2020
09:30-11:30
Juristernas hus Studieteknik-frukost Juridiska Föreningen
tor 30 jan 2020
17:00-23:00
Juristernas hus Get to know JF Pub Juridiska föreningen
tor 6 feb 2020
17:00-23:00
Juristernas hus Amazing Race Pub Juridiska föreningen
fre 7 feb 2020
18:00-18:00
Juristernas hus Temafest 2 Juridiska föreningen
mån 10 feb 2020
17:00-19:00
Juristernas hus Pluggtid Praktiska Provet Juridiska föreningen
tor 13 feb 2020
17:00-23:00
Juristernas hus Beerpongturnering Juridiska föreningen
lör 22 feb 2020
10:00-10:00
Kungsholmens gymnasium Proppen - dag och sittning Juridiska föreningen
ons 26 feb 2020
17:00-19:00
Juristernas hus Pluggtid Tenta Juridiska föreningen
fre 28 feb 2020
11:30-13:30
Juristernas hus Tentaquizlunch med Vinge Juridiska Föreningen
fre 6 mars 2020
18:00-18:00
Juristernas hus Recentiorssittningen Juridiska föreningen


DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare








Lokaler
A MAGNA hö Aula, 557 platser#University hall, 557 seats Aula Magna, ingång höger#"Aula Magna", right entrance ("höger")
B307 B307-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus B, plan 3#B-building, 3rd floor
BRUNNSVIK BRUNNSVIK-Skrivsal, 98 platser#Examination room, 98 seats Brunnsviksalen, Hus A, plan 5#"Brunnsviksalen", A-building, 5th floor
D207 D207-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D215 D215-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D220 D220-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D247 30 platser,D huset Frescati,T-bana Universitet
D307 D307-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 3#D-building, 3rd floor
D315 D315-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 3#D-building, 3rd floor
D320 D320-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 3#D-building, 3rd floor
E387 E387-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E397 E397-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E413 E413-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
E420 E420-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
F220 F220-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F299 F299-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F307 F307-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F315 F315-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F3154 F3154-Seminarierum, 32 platser#Lecture room, 32 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F320 F320-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F397 F397-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F420 F420-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F4204 F4204-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
Hörsal 10 Hörsal10, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
Hörsal 2 Hörsal2, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus A, plan 3#A-building, 3rd floor
Hörsal 6 Hörsal6, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus C, plan 3#C-building, 3rd floor
Juristernas hus
Kungsholmens gymnasium
LADU/VÄRTA LADU/VÄRTA-Skrivsalar#Examination rooms Laduviksalen resp. Värtasalen,
Biblioteket, plan 6
LexLab1 LexLab1-Datorlab, 18/36 platser#Computer lab, 18/36 seats C-huset, plan 4, C413#C-building, 4th floor, room C413
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byt termin  

Namn:
Juridisk introduktionskurs
Termin: V20
Period: 1
Studietakt: 100%
Nivå: GN
Poäng: 10,5
Språk: Svenska
Kursplan

Kontakt:


Kurskontakt:
jik@juridicum.su.se
Koordinator:
Oskar Klingborn
Amanuens:
Sara Carlsten
Kursföreståndare:
Mia Carlsson

Lärare:


Ahlin Per
Bakardjieva Engelbrekt Antonina
Carlsson Mia
Dahlqvist Julia
Elgebrant Emil
Gunnerstad Annelie
Jarnesand Marie
Lainpelto Katrin
Lavett Ivar
Ramberg Christina
Rasmussen Maria
Sjöberg Gustaf
Sluijs Jessika van der
Storr Christine
Ågren Jack
Carl-Fredrik Hedenström
Erik Svensson
Eva Thorén
Johan Eriksson
Johanna Chamberlain
Jonny Flodin
Josefin Hellman
Juridiska Föreningen
Madeleine Silfverberg
Mari Heidenborg
Mångfaldsprojektet
Susanne Ghomasi
Svante O. Johansson
Ulrika Borg