Juridisk introduktionskurs (JIK-L)

Schema

Observera att schemat är preliminärt fram till kursstart. Därefter markeras ändringar i schemat i rött. Introduktionsdagarna är inte obligatoriska men mycket lärorika och roliga.


Ersätt inte schemat på Kurshemsidan mot Mitt schema i FastReg. Mitt schema i FastReg bör endast användas parallellt med schemat på Kurshemsidan.



Introduktionsdagarna

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 2 sep 2019
09:00-12:00
A MAGNA hö Introduktion Carlsson Mia
Sluijs Jessika van der
Storr Christine
ons 4 sep 2019
15:00-17:00
A MAGNA hö Juristen i yrkeslivet – paneldebatt Sjöberg Gustaf
ons 4 sep 2019
17:00-18:00
A MAGNA hö Juridiska föreningen Juridiska föreningen
ons 4 sep 2019
18:00-23:00
Juristernas hus Välkomstmottagning med Juridiska föreningen Juridiska föreningen

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
D307 1 Intro Carlsson Mia
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
B315 2 Intro Jonny Flodin
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
E413 3 Intro Martinsson Dennis
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
D320 4 Intro Carl-Fredrik Hedenström
Ulrika Borg
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
D315 5 Intro Madeleine Silfverberg
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
E387 6 Intro Elgebrant Emil
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
B307 7 Intro Lavett Ivar
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
D215 8 Intro Erik Svensson
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
D220 9 Intro Rasmussen Maria
mån 2 sep 2019
14:00-16:00
D207 10 Intro Ahlin Per


Föreläsning

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
tor 5 sep 2019
10:00-13:00
Hörsal 6 Introduktion till juridiken Carlsson Mia
fre 6 sep 2019
09:00-12:00
Hörsal 6 Introduktion till avtalsrätten Ramberg Christina
tis 10 sep 2019
13:00-15:00
Hörsal 10 Introduktion till rättskällorna Storr Christine
tis 17 sep 2019
15:00-17:00
G-SALEN Språket – juristens viktigaste verktyg Ahlin Per
Carlsson Mia
Eva Thorén
Johan Eriksson
Sten Heckscher
tor 19 sep 2019
13:00-16:00
Hörsal 2 Introduktion till skadeståndsrätten Carlsson Mia
mån 23 sep 2019
08:00-10:00
Hörsal 6 Studenthälsa och studieteknik Josefin Hellman
Susanne Ghomasi
mån 23 sep 2019
10:00-12:00
Hörsal 2 Introduktion till europarätten Granmar Claes
fre 27 sep 2019
09:00-12:00
Hörsal 6 Introduktion till straffrätten Ågren Jack
tor 3 okt 2019
10:00-12:00
Hörsal 6 Att skriva en tenta Mångfaldsprojektet
ons 9 okt 2019
13:00-15:00
Hörsal 2 Paneldebatt – avslutning på caset


Undervisning

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 9 sep 2019
13:00-15:00
B315 1 Seminarium 1 Carlsson Mia
ons 11 sep 2019
13:00-16:00
B307 1 Seminarium 2 Carlsson Mia
fre 13 sep 2019
13:00-15:00
D207 1 Seminarium 3 Carlsson Mia
fre 13 sep 2019
15:00-17:00
LexLab1 1 Rättskällor I Lainpelto Katrin
mån 16 sep 2019
13:00-15:00
E387 1 Seminarium 4 Carlsson Mia
tis 17 sep 2019
13:00-15:00
B487 1 Seminarium 5 Carlsson Mia
ons 18 sep 2019
09:00-11:00
LexLab1 1 Rättskällor II Storr Christine
fre 20 sep 2019
13:00-16:00
E420 1 Seminarium 6 Carlsson Mia
tis 24 sep 2019
13:00-16:00
B315 1 Seminarium 7 Carlsson Mia
tor 26 sep 2019
08:00-11:00
D220 1 Seminarium 8 Eva Johnsson
mån 30 sep 2019
08:00-10:00
D315 1 Seminarium 9 Eva Johnsson
ons 2 okt 2019
08:00-10:00
D307 1 Seminarium 10 Eva Johnsson
fre 4 okt 2019
08:00-10:00
B487 1 Seminarium 11 Eva Johnsson
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
E397 1 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Eva Johnsson
tor 10 okt 2019
08:00-11:00
D215 1 Seminarium 13 Eva Johnsson
mån 9 sep 2019
10:00-12:00
B487 2 Seminarium 1 Jonny Flodin
tis 10 sep 2019
10:00-13:00
F420 2 Seminarium 2 Jonny Flodin
ons 11 sep 2019
15:00-17:00
LexLab1 2 Rättskällor I Storr Christine
fre 13 sep 2019
10:00-12:00
D215 2 Seminarium 3 Jonny Flodin
mån 16 sep 2019
13:00-15:00
D315 2 Seminarium 4 Jonny Flodin
ons 18 sep 2019
10:00-12:00
B487 2 Seminarium 5 Jonny Flodin
ons 18 sep 2019
13:00-15:00
LexLab1 2 Rättskällor II Lainpelto Katrin
mån 23 sep 2019
13:00-16:00
F3154 2 Seminarium 6 Jonny Flodin
tis 24 sep 2019
09:00-12:00
D215 2 Seminarium 7 Jonny Flodin
ons 25 sep 2019
09:00-12:00
B315 2 Seminarium 8 Martinsson Dennis
fre 27 sep 2019
13:00-15:00
E387 2 Seminarium 9 Martinsson Dennis
mån 30 sep 2019
13:00-15:00
D307 2 Seminarium 10 Martinsson Dennis
ons 2 okt 2019
13:00-15:00
D207 2 Seminarium 11 Martinsson Dennis
fre 4 okt 2019
09:00-12:00
D315 2 Seminarium 13 Martinsson Dennis
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
F397 2 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Jonny Flodin
mån 9 sep 2019
13:00-15:00
B487 3 Seminarium 1 Johanna Chamberlain
ons 11 sep 2019
13:00-16:00
B315 3 Seminarium 2 Johanna Chamberlain
tor 12 sep 2019
10:00-12:00
F389 3 Seminarium 3 Johanna Chamberlain
fre 13 sep 2019
09:00-11:00
LexLab1 3 Rättskällor I Storr Christine
mån 16 sep 2019
10:00-12:00
E387 3 Seminarium 4 Johanna Chamberlain
mån 16 sep 2019
13:00-15:00
LexLab1 3 Rättskällor II Storr Christine
ons 18 sep 2019
13:00-15:00
D307 3 Seminarium 5 Johanna Chamberlain
fre 20 sep 2019
13:00-16:00
E397 3 Seminarium 6 Johanna Chamberlain
tis 24 sep 2019
13:00-16:00
D220 3 Seminarium 7 Johanna Chamberlain
ons 25 sep 2019
13:00-16:00
B315 3 Seminarium 8 Martinsson Dennis
fre 27 sep 2019
15:00-17:00
E387 3 Seminarium 9 Martinsson Dennis
mån 30 sep 2019
15:00-17:00
D307 3 Seminarium 10 Martinsson Dennis
ons 2 okt 2019
15:00-17:00
D207 3 Seminarium 11 Martinsson Dennis
fre 4 okt 2019
13:00-16:00
D315 3 Seminarium 13 Martinsson Dennis
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
F220 3 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Carlsson Mia
fre 6 sep 2019
13:00-15:00
E371 4 Seminarium 1 Elgebrant Emil
ons 11 sep 2019
13:00-16:00
D320 4 Seminarium 2 Carl-Fredrik Hedenström
tor 12 sep 2019
13:00-15:00
LexLab1 4 Rättskällor I Gunnerstad Annelie
fre 13 sep 2019
13:00-15:00
D315 4 Seminarium 3 Carl-Fredrik Hedenström
mån 16 sep 2019
13:00-15:00
D320 4 Seminarium 4 Carl-Fredrik Hedenström
ons 18 sep 2019
13:00-15:00
B315 4 Seminarium 5 Carl-Fredrik Hedenström
ons 18 sep 2019
15:00-17:00
LexLab1 4 Rättskällor II Lainpelto Katrin
fre 20 sep 2019
13:00-16:00
E387 4 Seminarium 6 Ulrika Borg
tis 24 sep 2019
13:00-16:00
D215 4 Seminarium 7 Ulrika Borg
ons 25 sep 2019
08:00-11:00
D220 4 Seminarium 8 Carl-Fredrik Hedenström
mån 30 sep 2019
10:00-12:00
D307 4 Seminarium 9 Ulrika Borg
ons 2 okt 2019
10:00-12:00
D207 4 Seminarium 10 Ulrika Borg
fre 4 okt 2019
10:00-12:00
D307 4 Seminarium 11 Ulrika Borg
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
D307 4 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Carl-Fredrik Hedenström
Ulrika Borg
tor 10 okt 2019
13:00-16:00
D220 4 Seminarium 13 Ulrika Borg
mån 9 sep 2019
10:00-12:00
B307 5 Seminarium 1 Madeleine Silfverberg
ons 11 sep 2019
09:00-12:00
B315 5 Seminarium 2 Madeleine Silfverberg
ons 11 sep 2019
13:00-15:00
LexLab1 5 Rättskällor I Storr Christine
fre 13 sep 2019
10:00-12:00
E413 5 Seminarium 3 Madeleine Silfverberg
mån 16 sep 2019
10:00-12:00
D307 5 Seminarium 4 Madeleine Silfverberg
tis 17 sep 2019
09:00-11:00
LexLab1 5 Rättskällor II Storr Christine
ons 18 sep 2019
10:00-12:00
B315 5 Seminarium 5 Madeleine Silfverberg
fre 20 sep 2019
09:00-12:00
E413 5 Seminarium 6 Madeleine Silfverberg
ons 25 sep 2019
09:00-12:00
D307 5 Seminarium 7 Madeleine Silfverberg
tor 26 sep 2019
09:00-12:00
B487 5 Seminarium 8 Ahlin Per
mån 30 sep 2019
08:00-10:00
D307 5 Seminarium 9 Ulrika Borg
ons 2 okt 2019
08:00-10:00
D207 5 Seminarium 10 Ulrika Borg
fre 4 okt 2019
08:00-10:00
D307 5 Seminarium 11 Ulrika Borg
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
D207 5 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Madeleine Silfverberg
tor 10 okt 2019
09:00-12:00
D220 5 Seminarium 13 Ulrika Borg
mån 9 sep 2019
10:00-12:00
D315 6 Seminarium 1 Elgebrant Emil
ons 11 sep 2019
09:00-12:00
D215 6 Seminarium 2 Elgebrant Emil
tor 12 sep 2019
11:00-13:00
LexLab1 6 Rättskällor I Storr Christine
fre 13 sep 2019
10:00-12:00
B307 6 Seminarium 3 Elgebrant Emil
tis 17 sep 2019
11:00-13:00
LexLab1 6 Rättskällor II Gunnerstad Annelie
tis 17 sep 2019
13:00-15:00
F320 6 Seminarium 4 Elgebrant Emil
ons 18 sep 2019
10:00-12:00
B307 6 Seminarium 5 Elgebrant Emil
fre 20 sep 2019
09:00-12:00
D215 6 Seminarium 6 Elgebrant Emil
tis 24 sep 2019
09:00-12:00
B307 6 Seminarium 7 Elgebrant Emil
ons 25 sep 2019
09:00-12:00
B487 6 Seminarium 8 Ahlin Per
mån 30 sep 2019
10:00-12:00
B307 6 Seminarium 9 Lavett Ivar
ons 2 okt 2019
10:00-12:00
B487 6 Seminarium 10 Lavett Ivar
fre 4 okt 2019
10:00-12:00
B487 6 Seminarium 11 Lavett Ivar
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
F320 6 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Elgebrant Emil
tor 10 okt 2019
09:00-12:00
B315 6 Seminarium 13 Lavett Ivar
mån 9 sep 2019
13:00-15:00
D315 7 Seminarium 1 Elgebrant Emil
ons 11 sep 2019
13:00-16:00
D215 7 Seminarium 2 Elgebrant Emil
tor 12 sep 2019
15:00-17:00
LexLab1 7 Rättskällor I Gunnerstad Annelie
fre 13 sep 2019
13:00-15:00
B307 7 Seminarium 3 Elgebrant Emil
mån 16 sep 2019
13:00-15:00
E397 7 Seminarium 4 Elgebrant Emil
ons 18 sep 2019
13:00-15:00
B307 7 Seminarium 5 Elgebrant Emil
tor 19 sep 2019
10:00-12:00
LexLab1 7 Rättskällor II Storr Christine
fre 20 sep 2019
13:00-16:00
D215 7 Seminarium 6 Elgebrant Emil
tis 24 sep 2019
13:00-16:00
B307 7 Seminarium 7 Elgebrant Emil
tor 26 sep 2019
13:00-16:00
B487 7 Seminarium 8 Erik Svensson
mån 30 sep 2019
13:00-15:00
B307 7 Seminarium 9 Lavett Ivar
ons 2 okt 2019
13:00-15:00
B487 7 Seminarium 10 Lavett Ivar
fre 4 okt 2019
13:00-15:00
B487 7 Seminarium 11 Lavett Ivar
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
B315 7 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Lavett Ivar
tor 10 okt 2019
13:00-16:00
B315 7 Seminarium 13 Lavett Ivar
tis 10 sep 2019
08:00-10:00
D207 8 Seminarium 1 Jarnesand Marie
ons 11 sep 2019
09:00-12:00
D207 8 Seminarium 2 Jarnesand Marie
fre 13 sep 2019
08:00-10:00
D315 8 Seminarium 3 Ramberg Christina
fre 13 sep 2019
11:00-13:00
LexLab1 8 Rättskällor I Storr Christine
mån 16 sep 2019
10:00-12:00
B487 8 Seminarium 4 Ramberg Christina
ons 18 sep 2019
08:00-10:00
D320 8 Seminarium 5 Jarnesand Marie
ons 18 sep 2019
11:00-13:00
LexLab1 8 Rättskällor II Storr Christine
fre 20 sep 2019
09:00-12:00
E397 8 Seminarium 6 Johanna Chamberlain
tis 24 sep 2019
09:00-12:00
D220 8 Seminarium 7 Johanna Chamberlain
tor 26 sep 2019
09:00-12:00
B315 8 Seminarium 8 Erik Svensson
tis 1 okt 2019
10:00-12:00
F220 8 Seminarium 9 Erik Svensson
ons 2 okt 2019
10:00-12:00
B315 8 Seminarium 10 Erik Svensson
fre 4 okt 2019
10:00-12:00
D215 8 Seminarium 11 Erik Svensson
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
F497 8 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Erik Svensson
tor 10 okt 2019
09:00-12:00
D307 8 Seminarium 13 Erik Svensson
tis 10 sep 2019
10:00-12:00
D289 9 Seminarium 1 Jarnesand Marie
ons 11 sep 2019
13:00-16:00
D207 9 Seminarium 2 Jarnesand Marie
tor 12 sep 2019
09:00-11:00
LexLab1 9 Rättskällor I Storr Christine
fre 13 sep 2019
10:00-12:00
D315 9 Seminarium 3 Ramberg Christina
mån 16 sep 2019
13:00-15:00
B307 9 Seminarium 4 Ramberg Christina
mån 16 sep 2019
15:00-17:00
LexLab1 9 Rättskällor II Storr Christine
ons 18 sep 2019
10:00-12:00
D320 9 Seminarium 5 Jarnesand Marie
fre 20 sep 2019
09:00-12:00
E420 9 Seminarium 6 Carlsson Mia
ons 25 sep 2019
13:00-16:00
E497 9 Seminarium 7 Carlsson Mia
fre 27 sep 2019
13:00-16:00
F397 9 Seminarium 8 Carlsson Mia
tis 1 okt 2019
13:00-15:00
D299 9 Seminarium 9 Rasmussen Maria
ons 2 okt 2019
13:00-15:00
D307 9 Seminarium 10 Rasmussen Maria
fre 4 okt 2019
13:00-15:00
D320 9 Seminarium 11 Rasmussen Maria
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
F299 9 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Ramberg Christina
tor 10 okt 2019
09:00-12:00
D315 9 Seminarium 13 Rasmussen Maria
fre 6 sep 2019
12:00-14:00
F220 10 Seminarium 1 Carl-Fredrik Hedenström
ons 11 sep 2019
09:00-12:00
D320 10 Seminarium 2 Carl-Fredrik Hedenström
fre 13 sep 2019
10:00-12:00
D307 10 Seminarium 3 Carl-Fredrik Hedenström
fre 13 sep 2019
13:00-15:00
LexLab1 10 Rättskällor I Lainpelto Katrin
mån 16 sep 2019
10:00-12:00
D320 10 Seminarium 4 Carl-Fredrik Hedenström
tis 17 sep 2019
13:00-15:00
LexLab1 10 Rättskällor II Gunnerstad Annelie
ons 18 sep 2019
10:00-12:00
D315 10 Seminarium 5 Carl-Fredrik Hedenström
mån 23 sep 2019
13:00-16:00
F497 10 Seminarium 6 Madeleine Silfverberg
tis 24 sep 2019
09:00-12:00
B315 10 Seminarium 7 Carlsson Mia
tor 26 sep 2019
13:00-16:00
B315 10 Seminarium 8 Ahlin Per
tis 1 okt 2019
13:00-15:00
F220 10 Seminarium 9 Erik Svensson
ons 2 okt 2019
13:00-15:00
B315 10 Seminarium 10 Erik Svensson
fre 4 okt 2019
13:00-15:00
D215 10 Seminarium 11 Erik Svensson
ons 9 okt 2019
08:00-12:00
F307 10 Seminarium 12 - Examination: Caseredovisning Ahlin Per
tor 10 okt 2019
13:00-16:00
D307 10 Seminarium 13 Erik Svensson


Mottagningstid Rättskällor

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 23 sep 2019
15:00-17:00
LexLab1 Mottagningstid rättskällor. Seminariegrupp 1, 3, 5 , 7, 9 är välkomna kl. 15-16. Seminariegrupp 2, 4, 6, 8. 10 är välkomna kl 16-17. Christine Storr och Katrin Lainpelto har mottagning för studenter som vill ställa frågor inför praktiska provet. Lainpelto Katrin
Storr Christine
tor 21 nov 2019
16:00-17:00
LexLab1 Mottagningstid rättskällor inför omprovet Christine Storr har mottagning för studenter som vill ställa frågor inför omprovet av praktiska provet. Storr Christine


Examination: Praktiskt prov

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 25 sep 2019
08:30-09:30
LexLab1 11 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
09:30-10:30
LexLab1 12 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
10:30-11:30
LexLab1 13 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
11:30-12:30
LexLab1 14 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
13:00-14:00
LexLab1 15 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
14:00-15:00
LexLab1 16 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
15:00-16:00
LexLab1 17 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
ons 25 sep 2019
16:00-17:30
LexLab1 18 Praktiskt prov - studenter med rätt till extra tid Kontakta amanuens för anmälan
tor 26 sep 2019
09:00-10:00
LexLab1 19 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
10:00-11:00
LexLab1 20 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
11:00-12:00
LexLab1 21 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
12:30-13:30
LexLab1 22 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
13:30-14:30
LexLab1 23 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
14:30-15:30
LexLab1 24 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
15:30-16:30
LexLab1 25 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)
tor 26 sep 2019
16:30-17:30
LexLab1 26 Praktiskt prov Välj tid för PP i FastReg (mer information kommer på introföreläsningen)


Examination: Praktiskt prov OMPROV

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
fre 29 nov 2019
12:00-13:00
LexLab1 27 OMPROV Praktiskt prov Mer information kommer


Examination: Tentamen

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tis 15 okt 2019
10:00-13:00
LADU/VÄRTA Ordinarie tentamen - OBS OBLIGATORISK ANMÄLAN I FASTREG Examinator: Mia Carlsson
tis 26 nov 2019
10:00-13:00
BRUNNSVIK Omtentamen - OBS OBLIGATORISK ANMÄLAN I FASTREG Examinator: Mia Carlsson


Juridiska Föreningen

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
fre 6 sep 2019
19:30-19:30
Juristernas hus Temafest 1 Juridiska föreningen
tor 12 sep 2019
19:00-19:00
Juristernas hus Lär känna Juridiska föreningen Juridiska föreningen
tis 17 sep 2019
17:00-19:00
Juristernas hus Pluggtid Juridiska föreningen
tor 19 sep 2019
17:00-23:00
Juristernas hus Poängjakt och pub Juridiska föreningen
fre 20 sep 2019
19:30-19:30
Juristernas hus Temafest 2 Juridiska föreningen
tor 26 sep 2019
18:00-18:00
Juristernas hus Beerpongturnering och utgång Juridiska föreningen
lör 5 okt 2019
12:30-12:30
GIH-hallen Proppen Juridiska föreningen
mån 7 okt 2019
17:00-19:00
Juristernas hus Pluggtid Juridiska föreningen
fre 18 okt 2019
18:30-18:30
Juristernas hus Recentiorssittningen Juridiska föreningen


DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare








Lokaler
A MAGNA hö Aula, 557 platser#University hall, 557 seats Aula Magna, ingång höger#"Aula Magna", right entrance ("höger")
B307 B307-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus B, plan 3#B-building, 3rd floor
B315 B315-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus B, plan 3#B-building, 3rd floor
B487 B487-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
BRUNNSVIK BRUNNSVIK-Skrivsal, 98 platser#Examination room, 98 seats Brunnsviksalen, Hus A, plan 5#"Brunnsviksalen", A-building, 5th floor
D207 D207-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D215 D215-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D220 D220-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D289 D289-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D299 D299-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
D307 D307-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 3#D-building, 3rd floor
D315 D315-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 3#D-building, 3rd floor
D320 D320-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus D, plan 3#D-building, 3rd floor
E371 E371-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 20 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E387 E387-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E397 E397-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E413 E413-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
E420 E420-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
E497 E497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
F220 F220-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F299 F299-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F307 F307-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F3154 F3154-Seminarierum, 32 platser#Lecture room, 32 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F320 F320-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F389 F389-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F397 F397-Seminarierum, 30 platser#Lecture room, 30 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F420 F420-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F497 F497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
G-SALEN G-SALEN-Hörsal, 225 platser#Lecture hall, 225 seats G-salen, Arrheniuslaboratoriet#"G-salen", "Arrheniuslaboratoriet"
GIH-hallen
Hörsal 10 Hörsal10, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
Hörsal 2 Hörsal2, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus A, plan 3#A-building, 3rd floor
Hörsal 6 Hörsal6, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus C, plan 3#C-building, 3rd floor
Juristernas hus
LADU/VÄRTA LADU/VÄRTA-Skrivsalar#Examination rooms Laduviksalen resp. Värtasalen,
Biblioteket, plan 6
LexLab1 LexLab1-Datorlab, 18/36 platser#Computer lab, 18/36 seats C-huset, plan 4, C413#C-building, 4th floor, room C413
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byt termin  

Namn:
Juridisk introduktionskurs
Termin: H19
Period: 1
Studietakt: 100%
Nivå: GN
Poäng: 10,5
Språk: Svenska
Kursplan

Kontakt:


Kurskontakt:
jik@juridicum.su.se
Koordinator:
Amanuens:
Linnéa Gegerfelt von
Kursföreståndare:
Mia Carlsson

Lärare:


Ahlin Per
Carlsson Mia
Elgebrant Emil
Granmar Claes
Gunnerstad Annelie
Jarnesand Marie
Lainpelto Katrin
Lavett Ivar
Martinsson Dennis
Ramberg Christina
Rasmussen Maria
Sjöberg Gustaf
Sluijs Jessika van der
Storr Christine
Ågren Jack
Carl-Fredrik Hedenström
Erik Svensson
Eva Johnsson
Eva Thorén
Johan Eriksson
Johanna Chamberlain
Jonny Flodin
Josefin Hellman
Juridiska föreningen
Madeleine Silfverberg
Mångfaldsprojektet
Sten Heckscher
Susanne Ghomasi
Ulrika Borg