Examensarbete (EXAR-P)

Schema

Examinationsseminarium B+A-period 2019/2020

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tis 17 mars 2020
09:00-12:00
F355 Uppsamlingsgrupp 1 Aagaard Marianne
Levin Marianne
ons 18 mars 2020
09:00-14:00
D263 Uppsamlingsgrupp 2 Chen Kelly
Dane Louise
Iacovides Marios
Nordklint Caroline
tor 19 mars 2020
09:00-13:00
E347 1 Allmän förmögenhetsrätt/ Skadestånd- och försäkringsrätt Aagaard Marianne
mån 16 mars 2020
10:00-15:00
LexLab1 2 Allmän rättslära Chen Kelly
fre 20 mars 2020
13:00-17:00
E339 3 Associationsrätt/aktiemarkandsrätt/bolagsrätt Andersson Jan
Peterson Claes
ons 18 mars 2020
10:00-15:00
Sjörättsbiblioteket 4 Folkrätt Klamberg Mark
tis 17 mars 2020
10:00-15:00
F247 6 Offentlig rätt/allmän förvaltningsrätt Zamboni Mauro
tor 19 mars 2020
10:00-15:00
F231 7 Offentlig rätt/migrationsrätt/socialrätt Ribbing Michaela
tor 19 mars 2020
10:00-15:00
F487 8 Straffrätt Suominen Annika
mån 16 mars 2020
10:00-15:00
E347 9 Rättsinformatik Fast Lappalainen Katarina
fre 20 mars 2020
10:00-13:00
E347 11 Immaterialrätt Levin Marianne


Informationsmöte HT2020

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
tis 3 mars 2020
16:00-17:00
Hörsal 5 Information om uppsatsskrivande för HT2020 Schelin Johan


Introduktion A+B-period 2020

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 20 jan 2020
08:00-09:00
Hörsal 10 Kursintroduktion Schelin Johan


Planeringsfasen A+B-period 2020

Föreläsningar och workshops

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 20 jan 2020
16:00-18:00
Hörsal 3 Metodlära för uppsatsstudenter Sandgren Claes
tis 21 jan 2020
17:00-19:00
Hörsal 11 Föreläsning Kritiska perspektiv på rätten Schelin Johan
tor 23 jan 2020
13:00-15:00
Hörsal 11 Föreläsning Att planera ett uppsatsprojekt Schelin Johan
mån 3 feb 2020
15:00-17:00
E497 Workshop: Att författa ett examensarbete - praktiska råd Sandgren Claes
ons 5 feb 2020
13:00-15:00
D207 Workshop: Metod i praktiken Schultz Mårten
ons 5 feb 2020
14:00-16:00
LexLab1 Workshop: Att söka material Storr Christine
ons 5 feb 2020
15:00-17:00
E497 Workshop: Att författa ett examensarbete - praktiska råd Sandgren Claes
tor 6 feb 2020
14:00-16:00
D307 Workshop: Metod i praktiken Schultz Mårten
fre 7 feb 2020
15:00-17:00
E487 Workshop: Att författa ett examensarbete - praktiska råd Sandgren Claes


Projektseminarium 1 A+B-period 2020

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tis 28 jan 2020
10:00-12:00
E347 1 Allmän rättslära och rättsinformatik Zamboni Mauro
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
C545 2 Allmän rättslära och rättsinformatik Fast Lappalainen Katarina
fre 31 jan 2020
13:00-15:00
C978 3 Avtalsrätt och kontraktsrätt Ramberg Christina
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
F379 4 Avtalsrätt och kontraktsrätt Sandstedt Johan
ons 29 jan 2020
12:00-14:00
F239 5 Entreprenadrätt Munukka Jori
mån 27 jan 2020
09:00-11:00
E355 6 Förmögemhetsrätt - Entreprenadrätt Aagaard Marianne
tor 30 jan 2020
13:00-15:00
F331 7 Kredit- och exekutionsrätt - Elgebrant Emil
ons 29 jan 2020
15:00-17:00
E355 8 Skadeståndsrätt Carlsson Mia
tis 28 jan 2020
10:00-12:00
F231 9 Skadeståndsrätt Chen Kelly
tis 28 jan 2020
10:00-12:00
E331 10 Arbetsrätt Herzfeld Olsson Petra
tis 28 jan 2020
13:00-15:00
E331 11 Aktiemarknadsrätt Johansson Svante
ons 29 jan 2020
12:00-15:00
E331 12 Bolagsrätt Andersson Jan
tor 30 jan 2020
10:00-12:00
F339 13 Bolagsrätt Andersson Jan
tis 28 jan 2020
10:00-12:00
F255 14 Bolagsrätt Östberg Jessica
tor 30 jan 2020
10:00-12:00
F255 15 Bolagsrätt Östberg Jessica
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
E339 16 Finansmarknadsrätt Chen Kelly
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
F239 17 Familjerätt Lind Göran
ons 29 jan 2020
15:00-17:00
F231 18 Familjerätt Schüldt Johan
ons 29 jan 2020
09:00-11:00
D231 19 Fastighetsrätt Ahlinder Elisabeth
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
F371 20 Fastighetsrätt Hager Richard
mån 27 jan 2020
10:00-12:00
E347 21 Immaterialrätt/Upphovsrätt Levin Marianne
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
E347 22 IImmaterialrätt/Upphovsrätt/Patenträtt Horn Anna
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
F299 23 Immaterialrätt/Känneteckenrätt Levin Marianne
ons 29 jan 2020
12:00-15:00
E328 24 Europarätt/Konkurrensrätt Iacovides Marios
mån 27 jan 2020
10:00-12:00
F299 25 Europarätt/Övrig Europarätt Bernitz Ulf
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
E328 26 Folkrätt Ahlin Per
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
F255 27 Folkrätt Klamberg Mark
tis 28 jan 2020
11:00-13:00
F239 28 Folkrätt Petman Jarna
tis 28 jan 2020
08:00-10:00
E339 29 Internationell privaträtt Sinander Erik
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
E331 30 Miljörätt Christiernsson Anna
tor 30 jan 2020
08:00-10:00
F379 31 Allmän förvaltningsrätt Åhman Karin
tis 28 jan 2020
10:00-12:00
F271 32 Allmän förvaltningsrätt Ribbing Michaela
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
F247 33 Migrationsrätt/socialrätt Hjorth Warlenius Lina
fre 31 jan 2020
09:00-11:00
E355 34 Migrationsrätt/socialrätt Zillén Kavot
mån 27 jan 2020
11:00-13:00
F263 35 Socialrätt Bernitz Hedvig
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
F355 36 Socialrätt Refors Legge Maria
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
E331 37 Processrätt/Civilprocessrätt Hellner Agnes
mån 27 jan 2020
13:00-15:00
F371 38 Processrätt/Straffprocessrätt Wallin Niclas
tis 28 jan 2020
13:00-15:00
E328 39 Processrätt/Straffprocessrätt Croon Adam
tis 28 jan 2020
13:00-15:00
F355 40 Processrätt/Svensk skiljemannarätt Shaughnessy Patricia
tis 28 jan 2020
10:00-12:00
E328 41 Skatterätt - internationell Monsenego Jérôme
fre 31 jan 2020
10:00-12:00
E328 42 Nationell skatterätt Gustafsson Myslinski Ulrika
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
E328 43 Straffrätt Lavett Ivar
ons 29 jan 2020
10:00-13:00
E397 44 Straffrätt Suominen Annika
ons 29 jan 2020
10:00-13:00
E397 45 Straffrätt Velander Frida
mån 27 jan 2020
09:00-11:00
D263 46 Straffrätt Svensson Erik
ons 29 jan 2020
10:00-12:00
E347 47 Straffrätt Ågren Jack


Projektseminarium 2 A+B-period 2020

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 10 feb 2020
13:00-16:00
E347 1 Allmän rättslära och rättsinformatik Zamboni Mauro
fre 14 feb 2020
13:00-15:00
C545 2 Allmän rättslära och rättsinformatik Fast Lappalainen Katarina
fre 14 feb 2020
10:00-12:00
C978 3 Avtalsrätt och kontraktsrätt Ramberg Christina
fre 14 feb 2020
13:00-15:00
C978 3 Avtalsrätt och kontraktsrätt Ramberg Christina
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
F255 4 Avtalsrätt och kontraktsrätt Sandstedt Johan
fre 14 feb 2020
09:00-12:00
F279 5 Entreprenadrätt Munukka Jori
mån 10 feb 2020
09:00-12:00
F255 6 Förmögemhetsrätt - Entreprenadrätt Aagaard Marianne
ons 12 feb 2020
09:00-12:00
D320 7 Kredit- och exekutionsrätt Elgebrant Emil
fre 14 feb 2020
10:00-13:00
F255 8 Skadeståndsrätt Carlsson Mia
ons 5 feb 2020
13:00-16:00
F255 9 Skadeståndsrätt Chen Kelly
ons 12 feb 2020
13:00-16:00
E328 10 Arbetsrätt Herzfeld Olsson Petra
ons 12 feb 2020
13:00-16:00
F363 11 Aktiemarknadsrätt Johansson Svante
ons 12 feb 2020
13:00-16:00
E331 12 Bolagsrätt Andersson Jan
tor 13 feb 2020
12:00-15:00
E328 13 Bolagsrätt Andersson Jan
tis 11 feb 2020
10:00-13:00
E331 14 Bolagsrätt Östberg Jessica
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
F271 15 Bolagsrätt Östberg Jessica
tis 4 feb 2020
13:00-16:00
E347 16 Finansmarknadsrätt Chen Kelly
fre 14 feb 2020
10:00-13:00
F331 17 Familjerätt Lind Göran
tis 11 feb 2020
13:00-16:00
E328 18 Familjerätt Schüldt Johan
mån 10 feb 2020
09:00-12:00
F339 19 Fastighetsrätt Ahlinder Elisabeth
tis 11 feb 2020
09:00-12:00
F255 20 Fastighetsrätt Hager Richard
mån 10 feb 2020
10:00-13:00
E331 21 Immaterialrätt/Upphovsrätt Levin Marianne
tor 13 feb 2020
13:00-16:00
F339 22 Immaterialrätt/Upphovsrätt/Patenträtt Horn Anna
mån 10 feb 2020
14:00-17:00
E331 23 Immaterialrätt/Känneteckenrätt Levin Marianne
tis 11 feb 2020
13:00-16:00
F363 24 Europarätt/Konkurrensrätt Iacovides Marios
tor 13 feb 2020
13:00-16:00
F363 25 Europarätt/Övrig Europarätt Bernitz Ulf
tis 11 feb 2020
10:00-12:00
E328 26 Folkrätt Ahlin Per
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
E328 27 Folkrätt Klamberg Mark
tis 11 feb 2020
11:00-14:00
E347 28 Folkrätt Petman Jarna
mån 10 feb 2020
09:00-12:00
D255 29 Internationell privaträtt Sinander Erik
tis 18 feb 2020
09:00-11:00
F331 30 Miljörätt Christiernsson Anna
tor 13 feb 2020
10:00-13:00
F255 31 Allmän förvaltningsrätt Åhman Karin
tor 13 feb 2020
13:00-16:00
F331 32 Allmän förvaltningsrätt Ribbing Michaela
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
F247 33 Migrationsrätt/socialrätt Hjorth Warlenius Lina
fre 14 feb 2020
10:00-13:00
F247 34 Migrationsrätt/socialrätt Zillén Kavot
mån 10 feb 2020
11:00-14:00
E328 35 Socialrätt Bernitz Hedvig
fre 14 feb 2020
10:00-13:00
F355 36 Socialrätt Refors Legge Maria
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
D263 37 Processrätt/Civilprocessrätt Hellner Agnes
tor 13 feb 2020
15:00-17:00
F239 38 Processrätt/Straffprocessrätt Wallin Niclas
tis 11 feb 2020
10:00-13:00
F279 39 Processrätt/Straffprocessrätt Croon Adam
ons 12 feb 2020
13:00-16:00
F347 40 Processrätt/Svensk skiljemannarätt Shaughnessy Patricia
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
E331 41 Skatterätt - internationell Monsenego Jérôme
mån 10 feb 2020
13:00-15:00
F315 42 Nationell skatterätt Gustafsson Myslinski Ulrika
mån 10 feb 2020
13:00-16:00
D263 43 Straffrätt Lavett Ivar
ons 12 feb 2020
10:00-13:00
F379 44 Straffrätt Suominen Annika
mån 10 feb 2020
09:00-12:00
F247 45 Straffrätt Velander Frida
mån 10 feb 2020
09:00-12:00
F355 46 Straffrätt Svensson Erik
fre 14 feb 2020
13:00-16:00
E347 47 Straffrätt Ågren Jack


Avstämningsseminarium A+B-period 2020

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 23 mars 2020
14:00-18:00
E347 1 Allmän rättslära och rättsinformatik Zamboni Mauro
tis 24 mars 2020
10:00-15:00
C545 2 Allmän rättslära och rättsinformatik Fast Lappalainen Katarina
fre 27 mars 2020
10:00-14:00
C978 3 Avtalsrätt och kontraktsrätt Ramberg Christina
ons 25 mars 2020
10:00-12:00
E328 4 Avtalsrätt och kontraktsrätt Sandstedt Johan
ons 25 mars 2020
10:00-15:00
C545 5 Entreprenadrätt Munukka Jori
mån 23 mars 2020
09:00-13:00
D263 6 Förmögemhetsrätt - Entreprenadrätt Aagaard Marianne
tor 26 mars 2020
10:00-15:00
F263 7 Kredit- och exekutionsrätt Elgebrant Emil
tor 26 mars 2020
13:00-18:00
F331 8 Skadeståndsrätt Carlsson Mia
ons 25 mars 2020
13:00-17:00
F231 9 Skadeståndsrätt Chen Kelly
tor 26 mars 2020
09:00-13:00
F355 10 Arbetsrätt Herzfeld Olsson Petra
tis 24 mars 2020
13:00-18:00
F339 11 Aktiemarknadsrätt Johansson Svante
mån 23 mars 2020
12:00-17:00
E328 12 Bolagsrätt Andersson Jan
tis 24 mars 2020
14:00-19:00
F239 13 Bolagsrätt Andersson Jan
tis 24 mars 2020
09:00-13:00
F347 14 Bolagsrätt Östberg Jessica
tor 26 mars 2020
10:00-14:00
F247 15 Bolagsrätt Östberg Jessica
tis 24 mars 2020
13:00-18:00
F413 16 Finansmarknadsrätt Chen Kelly
fre 27 mars 2020
10:00-15:00
F247 17 Familjerätt Lind Göran
tor 26 mars 2020
13:00-18:00
E339 18 Familjerätt Schüldt Johan
tor 26 mars 2020
10:00-14:00
D263 19 Fastighetsrätt Ahlinder Elisabeth
ons 25 mars 2020
10:00-14:00
F355 20 Fastighetsrätt Hager Richard
mån 23 mars 2020
10:00-15:00
C487 21 Immaterialrätt/Upphovsrätt Levin Marianne
fre 27 mars 2020
09:00-14:00
F279 22 Immaterialrätt/Upphovsrätt/Patenträtt Horn Anna
ons 25 mars 2020
10:00-15:00
C497 23 Immaterialrätt/Känneteckenrätt Levin Marianne
tis 24 mars 2020
09:00-13:00
D263 24 Europarätt/Konkurrensrätt Iacovides Marios
tis 24 mars 2020
10:00-14:00
D271 25 Europarätt/Övrig Europarätt Bernitz Ulf
ons 25 mars 2020
10:00-14:00
E355 26 Folkrätt Ahlin Per
ons 25 mars 2020
10:00-14:00
F247 27 Folkrätt Klamberg Mark
tis 24 mars 2020
10:00-15:00
E331 28 Folkrätt Petman Jarna
mån 23 mars 2020
09:00-13:00
E331 29 Internationell privaträtt Sinander Erik
tor 26 mars 2020
10:00-14:00
F371 30 Miljörätt Christiernsson Anna
fre 27 mars 2020
10:00-15:00
F239 31 Allmän förvaltningsrätt Åhman Karin
tor 26 mars 2020
12:00-17:00
F339 32 Allmän förvaltningsrätt Ribbing Michaela
ons 25 mars 2020
09:00-14:00
IFIM 33 Migrationsrätt/socialrätt Hjorth Warlenius Lina
fre 27 mars 2020
10:00-15:00
F371 34 Migrationsrätt/socialrätt Zillén Kavot
mån 23 mars 2020
10:00-15:00
IFIM 35 Socialrätt Bernitz Hedvig
fre 27 mars 2020
10:00-15:00
F363 36 Socialrätt Refors Legge Maria
fre 27 mars 2020
09:00-13:00
D220 37 Processrätt/Civilprocessrätt Hellner Agnes
fre 27 mars 2020
13:00-17:00
F379 38 Processrätt/Straffprocessrätt Wallin Niclas
ons 25 mars 2020
09:00-13:00
E331 39 Processrätt/Straffprocessrätt Croon Adam
ons 25 mars 2020
13:00-17:00
E331 40 Processrätt/Svensk skiljemannarätt Shaughnessy Patricia
tis 24 mars 2020
10:00-15:00
E328 41 Skatterätt - internationell Monsenego Jérôme
tis 31 mars 2020
09:00-13:00
C545 42 Nationell skatterätt Gustafsson Myslinski Ulrika
mån 23 mars 2020
13:00-18:00
B487 43 Straffrätt Lavett Ivar
tis 24 mars 2020
10:00-15:00
F231 44 Straffrätt Suominen Annika
ons 25 mars 2020
14:00-19:00
IFIM-biblioteket 45 Straffrätt Velander Frida
mån 23 mars 2020
09:00-14:00
C545 46 Straffrätt Svensson Erik
fre 27 mars 2020
10:00-15:00
E347 47 Straffrätt Ågren Jack


Korrekturseminarium A+B-period 2020

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 4 maj 2020
10:00-15:00
E347 1 Allmän rättslära och rättsinformatik Zamboni Mauro
mån 4 maj 2020
09:00-14:00
C545 2 Allmän rättslära och rättsinformatik Fast Lappalainen Katarina
fre 15 maj 2020
10:00-14:00
C978 3 Avtalsrätt och kontraktsrätt Ramberg Christina
tis 5 maj 2020
10:00-15:00
F271 4 Avtalsrätt och kontraktsrätt Sandstedt Johan
fre 8 maj 2020
10:00-15:00
F239 5 Entreprenadrätt Munukka Jori
mån 4 maj 2020
09:00-13:00
F331 6 Förmögemhetsrätt - Entreprenadrätt Aagaard Marianne
ons 6 maj 2020
10:00-15:00
F279 7 Kredit- och exekutionsrätt Elgebrant Emil
tis 5 maj 2020
13:00-18:00
E420 8 Skadeståndsrätt Carlsson Mia
fre 8 maj 2020
13:00-17:00
F255 9 Skadeståndsrätt Chen Kelly
ons 6 maj 2020
10:00-15:00
F331 10 Arbetsrätt Herzfeld Olsson Petra
tis 5 maj 2020
13:00-18:00
F263 11 Aktiemarknadsrätt Johansson Svante
mån 4 maj 2020
12:00-17:00
F271 12 Bolagsrätt Andersson Jan
tis 5 maj 2020
10:00-15:00
F339 13 Bolgasrätt Andersson Jan
tis 5 maj 2020
10:00-14:00
F371 14 Bolagsrätt Östberg Jessica
tor 7 maj 2020
10:00-14:00
F255 15 Bolagsrätt Östberg Jessica
tis 5 maj 2020
13:00-18:00
E328 16 Finansmarknadsrätt Chen Kelly
fre 8 maj 2020
10:00-15:00
E331 17 Familjerätt Lind Göran
ons 6 maj 2020
13:00-18:00
F355 18 Familjerätt Schüldt Johan
tis 5 maj 2020
10:00-14:00
E339 19 Fastighetsrätt Ahlinder Elisabeth
tis 5 maj 2020
10:00-14:00
F247 20 Fastighetsrätt Hager Richard
mån 4 maj 2020
12:00-17:00
F307 21 Immaterialrätt/Upphovsrätt Levin Marianne
mån 4 maj 2020
09:00-14:00
E355 22 Immaterialrätt/Upphovsrätt/Patenträtt Horn Anna
tis 5 maj 2020
10:00-15:00
F347 23 Immaterialrätt/Känneteckenssrätt Levin Marianne
ons 6 maj 2020
09:00-13:00
F355 24 Europarätt/Konkurrensrätt Iacovides Marios
ons 6 maj 2020
10:00-15:00
E387 25 Europarätt/Övrig Europarätt Bernitz Ulf
tor 7 maj 2020
10:00-14:00
E331 26 Folkrätt Ahlin Per
mån 4 maj 2020
10:00-14:00