Europarätt (EU-L)

Schema

Schemat är preliminärt. Ändringar i schemat kan förekomma när som helst fram till kursstart. Ändringar som görs efter kursstart markeras i rött. Ta för vana att regelbundet gå in på kursens hemsida och kontrollera alla rubriker. Informationen uppdateras kontinuerligt.
OBS! Det är rekommenderat att inte ersätta kurswebbens schema med "Mitt schema" i Fastreg. Dessa ska alltid användas parallellt.
OBS! Länkar till videoföreläsningarna finns i ett dokument under "Kursmaterial" --> "Föreläsningar" --> "Videoföreläsningar".
OBS!
Längst ner på sidan (efter rubriken "Tentamen") visas schema för case-seminarier, en för varje grupp.

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
fre 6 mars 2020
12:00-14:00
Hörsal 6 Introduktion (i pausen: presentation från Juristernas Bokcirkel) Bakardjieva Engelbrekt Antonina
fre 6 mars 2020
14:00-16:00
Hörsal 6 PM skrivande och metod Bakardjieva Engelbrekt Antonina
mån 9 mars 2020
10:00-12:00
Hörsal 6 Rättskällor och argumentation Storr Christine
tis 10 mars 2020
15:00-17:00
Hörsal 6 EKMR Fredrik Bergman
tor 19 mars 2020
10:00-12:00
Hörsal 10 INSTÄLLD. Domstolssystemet Se presentation under Kursmaterial. Anna Falk
tor 19 mars 2020
12:30-14:30
Hörsal 10 INSTÄLLD. EU-rätten i Sverige Se underlag under Kursmaterial. Ulf Bernitz
tor 19 mars 2020
15:00-17:00
S13 INSTÄLLD. EU rättens effekter Se videoföreläsning istället (under Kursmaterial). Bakardjieva Engelbrekt Antonina
fre 20 mars 2020
09:00-12:00
Hörsal 2 INSTÄLLD. EU:s inre marknad - Fri rörlighet Anders Kjellgren
mån 6 april 2020
10:00-13:00
Videoföreläsning Sammanfattning och frågestund innan tentamen Vänligen skicka in frågor genom Fastreg forum senast den 3 april kl. 10:00. En videoföreläsning ska laddas upp under Kursmaterial. Bakardjieva Engelbrekt Antonina
fre 15 maj 2020
15:00-17:00
Hörsal 6 INSTÄLLT. Tentagenomgång Vi kommer att publicera svarsmallar istället. Bakardjieva Engelbrekt Antonina

Seminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tis 10 mars 2020
09:00-10:00
LexLab1 (C413) 1 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
09:00-12:00
B419 1 Lagstiftning Horn Anna
ons 18 mars 2020
09:00-12:00
Zoom 1 EU-rättslig metod Bakardjieva Engelbrekt Antonina
mån 23 mars 2020
10:00-12:00
Zoom 1 Fri rörlighet för varor Bakardjieva Engelbrekt Antonina
ons 25 mars 2020
11:00-13:00
Zoom 1 Fri rörlighet för personer Bakardjieva Engelbrekt Antonina
fre 27 mars 2020
12:00-14:00
Zoom 1 Konkurrensrätt Bakardjieva Engelbrekt Antonina
mån 30 mars 2020
09:00-11:00
Zoom 1 Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Bakardjieva Engelbrekt Antonina
tis 10 mars 2020
10:15-11:15
LexLab1 (C413) 2 Workshop: Rättskällor Storr Christine
fre 13 mars 2020
13:00-16:00
F413 2 Lagstiftning Pernilla Norman
fre 20 mars 2020
09:00-12:00
Zoom 2 NYTT DATUM. EU-rättslig metod Pernilla Norman
mån 23 mars 2020
10:00-12:00
Zoom 2 Fri rörlighet för varor Pernilla Norman
ons 25 mars 2020
11:00-13:00
Zoom 2 Fri rörlighet för personer Pernilla Norman
fre 27 mars 2020
12:00-14:00
Zoom 2 Konkurrensrätt Pernilla Norman
tis 31 mars 2020
10:00-12:00
Zoom 2 Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Pernilla Norman
mån 9 mars 2020
13:00-14:00
LexLab1 (C413) 3 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
15:00-18:00
E497 3 NYTT DATUM. Lagstiftning Horn Anna
ons 18 mars 2020
13:00-16:00
Zoom 3 EU-rättslig metod Bakardjieva Engelbrekt Antonina
mån 23 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 3 Fri rörlighet för varor Bakardjieva Engelbrekt Antonina
ons 25 mars 2020
14:00-16:00
Zoom 3 Fri rörlighet för personer Bakardjieva Engelbrekt Antonina
fre 27 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 3 Konkurrensrätt Bakardjieva Engelbrekt Antonina
mån 30 mars 2020
12:00-14:00
Zoom 3 NY TID. Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Bakardjieva Engelbrekt Antonina
mån 9 mars 2020
14:15-15:15
LexLab1 (C413) 4 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
13:00-16:00
F299 4 Lagstiftning Pernilla Norman
fre 20 mars 2020
13:00-16:00
Zoom 4 NYTT DATUM. EU-rättslig metod Pernilla Norman
mån 23 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 4 Fri rörlighet för varor Pernilla Norman
ons 25 mars 2020
14:00-16:00
Zoom 4 Fri rörlighet för personer Pernilla Norman
fre 27 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 4 Konkurrensrätt Pernilla Norman
tis 31 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 4 Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Pernilla Norman
tis 10 mars 2020
11:30-12:30
LexLab1 (C413) 5 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
09:00-12:00
F420 5 Lagstiftning Paju Jaan
ons 18 mars 2020
09:00-12:00
Zoom 5 EU-rättslig metod Paju Jaan
mån 23 mars 2020
10:00-12:00
Zoom 5 Fri rörlighet för varor Paju Jaan
ons 25 mars 2020
12:00-14:00
Zoom 5 Fri rörlighet för personer Paju Jaan
tor 26 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 5 Konkurrensrätt Paju Jaan
mån 30 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 5 Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Paju Jaan
tis 10 mars 2020
13:30-14:30
LexLab1 (C413) 6 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
10:00-13:00
D299 6 Lagstiftning Iacovides Marios
ons 18 mars 2020
12:00-15:00
Zoom 6 EU-rättslig metod Iacovides Marios
fre 20 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 6 Fri rörlighet för varor Iacovides Marios
mån 23 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 6 Fri rörlighet för personer Iacovides Marios
ons 25 mars 2020
13:00-15:00
Zoom 6 Konkurrensrätt Iacovides Marios
fre 27 mars 2020
14:00-16:00
Zoom 6 Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Iacovides Marios
mån 9 mars 2020
15:30-16:30
LexLab1 (C413) 7 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
14:30-17:30
F289 7 NY TID. Lagstiftning Paju Jaan
ons 18 mars 2020
14:00-17:00
Zoom 7 EU-rättslig metod Paju Jaan
mån 23 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 7 Fri rörlighet för varor Paju Jaan
ons 25 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 7 Fri rörlighet för personer Paju Jaan
fre 27 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 7 Konkurrensrätt Paju Jaan
mån 30 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 7 Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Paju Jaan
mån 9 mars 2020
16:45-17:45
LexLab1 (C413) 8 Workshop: Rättskällor Storr Christine
mån 16 mars 2020
14:00-17:00
D299 8 NY TID. Lagstiftning Iacovides Marios
ons 18 mars 2020
15:00-18:00
Zoom 8 EU-rättslig metod Iacovides Marios
fre 20 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 8 Fri rörlighet för varor Iacovides Marios
mån 23 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 8 Fri rörlighet för personer Iacovides Marios
ons 25 mars 2020
15:00-17:00
Zoom 8 Konkurrensrätt Iacovides Marios
fre 27 mars 2020
12:00-14:00
Zoom 8 NY TID. Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna Iacovides Marios



Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 1 april 2020
15:00-15:00
Inlämning av PM Instruktionerna kommer att publiceras under "Aktuellt".
mån 11 maj 2020
15:00-15:00
NYTT DATUM. Inlämning av kompletterad PM Instruktionerna kommer att publiceras under "Aktuellt".



Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 8 april 2020
14:00-18:30
Hemtenta Ordinarie tentamen OBS! Obligatorisk anmälan i Fastreg.
ons 8 april 2020
14:00-18:30
Hemtenta Ordinarie tentamen OBS! Obligatorisk anmälan i Fastreg.
mån 25 maj 2020
09:00-13:30
Hemtenta Omtentamen OBS! Obligatorisk anmälan i Fastreg.

Caseseminarier
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
ons 11 mars 2020
08:00-10:00
B419 1 Case: EKMR Fredrik Bergman
ons 11 mars 2020
10:00-12:00
B497 2 Case: EKMR Fredrik Bergman
ons 11 mars 2020
13:00-15:00
F497 3 Case: EKMR Fredrik Bergman
ons 11 mars 2020
15:00-17:00
C497 4 Case: EKMR Fredrik Bergman
tor 12 mars 2020
08:00-10:00
B419 5 Case: EKMR Fredrik Bergman
tor 12 mars 2020
11:00-13:00
B413 6 Case: EKMR Fredrik Bergman
tor 12 mars 2020
13:00-15:00
LexLab2 (C487) 7 Case: EKMR Fredrik Bergman
tor 12 mars 2020
15:00-17:00
B419 8 Case: EKMR Fredrik Bergman


Lokaler
B413 B413-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
B419 B419-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
B497 B497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
C497 C497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus C, plan 4#C-building, 4th floor
D299 D299-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
E497 E497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
F289 F289-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F299 F299-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F413 F413-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F420 F420-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F497 F497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
Hemtenta
Hörsal 10 Hörsal10, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
Hörsal 2 Hörsal2, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus A, plan 3#A-building, 3rd floor
Hörsal 6 Hörsal6, 300 platser#Lecture hall, 300 seats Hus C, plan 3#C-building, 3rd floor
LexLab1 (C413)
LexLab2 (C487)
S13 Hörsal, 568 platser#Lecture hall, 568 seats Sveaplan#Sveaplan
Videoföreläsning
Zoom
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byt termin  

Namn:
Europarätt
Termin: V20
Period: 1
Studietakt: 100%
Nivå: GN
Poäng: 7,5
Språk: Svenska
Kursplan

Kontakt:


Kurskontakt:
eu@juridicum.su.se
Koordinator:
Asnate Maddalo
Kursföreståndare:
Antonina Bakardjieva Engelbrekt

Lärare:


Bakardjieva Engelbrekt Antonina
Horn Anna
Iacovides Marios
Paju Jaan
Storr Christine
Anders Kjellgren
Anna Falk
Fredrik Bergman
Pernilla Norman
Ulf Bernitz