Medierätt (MEDIE-P)

Schema

Vecka 36

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 2 sep 2019
13:00-15:00
F497 Introduktion Rosén Jan
tis 3 sep 2019
10:00-12:00
E371 Rätten till medieinnehåll I Rosén Jan
tis 3 sep 2019
13:00-15:00
D299 Rätten till medieinnehåll II Rosén Jan


Vecka 37

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 9 sep 2019
10:00-12:00
F420 Grundlagsskyddad tryck- och yttrandefrihet del I Jeanette Gustafsdotter
mån 9 sep 2019
13:00-15:00
C497 Rätten till medieinnehåll III Rosén Jan
ons 11 sep 2019
12:00-14:00
E497 Mediehandelns avtal Rosén Jan


Vecka 38

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
tis 17 sep 2019
10:00-12:00
E371 Grundlagsskyddad tryck- och yttrandefrihet del II Jeanette Gustafsdotter
ons 18 sep 2019
09:00-12:00
B413 Offentlighets- och meddelarfrihet Jeanette Gustafsdotter
ons 18 sep 2019
13:00-15:00
D247 Seminarium: Yttrandefrihetsgrundlagen och nya medier Daniel Westman


Vecka 39

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
tor 26 sep 2019
13:00-15:00
F413 Förtalsbrottet- och förtalsprocessen i praktiken Ulf Isaksson
fre 27 sep 2019
13:00-15:00
F289 Aktuella upphovsrättsliga frågor på medieområdet Axhamn Johan
fre 27 sep 2019
15:00-17:00
F289 Radio/TV-lagen, presstöd och mediestöd Axhamn Johan


Vecka 40

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
tis 1 okt 2019
10:00-12:00
F420 Upphovsrätten i TV, på webben och i nya media Lars Grönquist
fre 4 okt 2019
10:00-12:00
B419 Ersättning och skada i upphovsrätten Ulf Isaksson


Vecka 41

Föreläsningar
DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare
mån 7 okt 2019
13:00-15:00
F389 Offentligrättslig reglering av TV-innehåll Helene Miksche
ons 9 okt 2019
13:00-15:00
B413 Upphovsrätten och jag Martin Luuk


Vecka 43

Aktivitet
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
tor 24 okt 2019
13:00-17:00
Rättegångssalen Förhandlingsspel Rosén Jan


Vecka 45

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
fre 1 nov 2019
14:00-19:00
UGGLEVIK Ordinarie tentamen


Vecka 49

Tentamen
DatumLokalGruppInnehållLäsanv.Lärare
mån 2 dec 2019
13:00-17:00
LexLab1 Omtentamen


DatumLokalInnehållLäsanv.Lärare






Lokaler
B413 B413-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
B419 B419-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus B, plan 4#B-building, 4th floor
C497 C497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus C, plan 4#C-building, 4th floor
D247 30 platser,D huset Frescati,T-bana Universitet
D299 D299-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus D, plan 2#D-building, 2nd floor
E371 E371-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 20 seats Hus E, plan 3#E-building, 3rd floor
E497 E497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus E, plan 4#E-building, 4th floor
F289 F289-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 2#F-building, 2nd floor
F389 F389-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 3#F-building, 3rd floor
F413 F413-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F420 F420-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
F497 F497-Seminarierum, 40 platser#Lecture room, 40 seats Hus F, plan 4#F-building, 4th floor
LexLab1 LexLab1-Datorlab, 18/36 platser#Computer lab, 18/36 seats C-huset, plan 4, C413#C-building, 4th floor, room C413
Rättegångssalen
UGGLEVIK UGGLEVIK-Skrivsal, 138 platser#Examination room, 138 seats Hus E, plan 5#E-building, 5th floor
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byt termin  

Namn:
Medierätt
Termin: H19
Period: 1
Studietakt: 100%
Nivå: M
Poäng: 15,0
Språk: Svenska
Kursplan

Kontakt:


Kurskontakt:
medie@juridicum.su.se
Koordinator:
Amanuens:
Johan Mörlin
Kursföreståndare:
Jan Rosén

Lärare:


Axhamn Johan
Rosén Jan
Daniel Westman
Helene Miksche
Jeanette Gustafsdotter
Lars Grönquist
Martin Luuk
Ulf Isaksson